26.05.2022

Андрій Озейчук, Rauta: «Нині більшість замовлень – це відновлення будівель»

За місяць вимушеного простою через воєнні дії інженерно-будівельна компанія Rauta розробила дві нові технології із застосуванням сендвіч-панелей, які можна використовувати для зведення малоповерхового житла для внутрішньо переміщених осіб і багатоповерхових житлових будинків. Згодом компанія відновила роботи і, як каже Андрій Озейчук, директор Rauta, працює майже з повним завантаженням, переважно над проєктами відновлення зруйнованих будівель. 


З початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну чимало компаній зі сфери нерухомості та будівництва зупиняли роботу. Як було з компанією Rauta? Чи зупиняли роботу? І якщо так, коли почали відновлювати активність? 

На початку війни з турботою про безпеку співробітників Rauta призупинила виконання будівельних робіт на всіх об’єктах. Через зупинку діяльності митниці в Київській області ми також тимчасово припинили поставки сендвіч-панелей із Польщі, але швидко переорієнтувалися на львівську митницю та із середини березня відновили поставки. До того ж з початку квітня ми відновили роботи на всіх своїх будівельних об’єктах.

З 24 лютого офісні працівники були переведені в режим дистанційної роботи зі збереженням заробітної плати та в повному обсязі продовжували працювати над поточними й новими проєктами. 


Як позначилася на компанії майже місячна вимушена зупинка основного бізнесу?

Призупинення діяльності над поточними проєктами дало нам можливість впровадити кілька принципово нових рішень для будівельного ринку України. Ми розробили технологію зведення безкаркасних будинків із сендвіч-панелей, яка може бути використана при надшвидкому будівництві поселень для внутрішньо переміщених осіб. Ще однією інновацією стала розробка технології зведення багатоповерхових будівель із застосуванням сендвіч-панелей як зовнішніх стін, що дає змогу забудовнику отримати до 5% додаткової площі для реалізації.


У якому режимі компанія працює нині? 

Rauta працює майже з повним завантаженням і продовжує виконувати взяті на себе зобов’язання перед клієнтами.


Чи зверталися до компанії нові замовники за останні 2,5 місяця? Чи відчуваєте пожвавлення в будівельній галузі?

Ми спостерігаємо підвищений попит на реконструкцію будівель, а також велику зацікавленість на зведення житлових будинків для внутрішньо переміщених осіб. Нині більшість замовлень Rauta припадає на проєкти відновлення зруйнованих торгових, виробничих і складських об’єктів. Водночас інтерес інвесторів до будівництва нових об’єктів комерційної нерухомості залишається на низькому рівні.


Ще на початку березня Ruukki заявила, що розриває співпрацю з білоруськими та російськими компаніями. Яку частку вони становили в загальній кількості партнерів і замовлень компанії Rauta? 

Компанія Rauta як ексклюзивний імпортер в Україну продукції Ruukki комерційного призначення припинила співпрацю з білоруськими та російськими постачальниками й споживачами ще у 2015 році. Натомість замовники з росії та білорусі мали можливість купувати продукцію Ruukki в Європі, що становило до 2% бізнесу концерну. З початком повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну Ruukki однією з перших європейських компаній заявила про повне припинення поставок своєї продукції до країн-агресорів. 


Нині багато компаній уже перенесли або перебувають у процесі релокації потужностей, складів, виробництв, працівників на захід України. Як у компанії Rauta? Чи розглядали варіант релокації? 

Центральний офіс Rauta розташований у Києві та вже повернувся до роботи у звичайному режимі. Ми віримо в перемогу України, тому продовжуємо працювати та сплачувати податки. Наші співробітники з Харкова та Дніпра були вимушені переїхати в інші міста й продовжують працювати дистанційно.


Ви згадали про розроблення технології швидкого зведення будинків із сендвіч-панелей. Розкажіть, чи вже будуються проєкти за цією технологією? 

Перші в Україні безкаркасні будинки із сендвіч-панелей вже споруджуються і найближчим часом всі охочі зможуть наочно ознайомитися з технологією Rauta.

Майже щоденно ми отримуємо запити на розрахунок вартості проєктів або уточнення особливостей технології від потенційних замовників.

Такі будинки можуть використовуватися як постійне житло, бази відпочинку, амбулаторії, адміністративні центри, невеликі торгові або офісні будівлі тощо.


На скільки % збільшилася вартість сендвіч-панелей?

З початку 2022 року вартість сендвіч-панелей у євро зросла приблизно на 25% через глобальну тенденцію здорожчання сталі та матеріалів для утеплення.


Дайте Ваші прогнози для ринку будівельних матеріалів на найближчу перспективу. Що буде з попитом?

На ринку комерційної нерухомості до кінця війни основний попит на будівельні матеріали формуватиметься завдяки проєктам з реконструкції.

У житловій нерухомості, попри воєнний стан, будматеріали нині активно використовуються забудовниками на заході України. В центральних регіонах девелопери поступово відновлюють роботу і споживання будівельних матеріалів, проте для досягнення довоєнних обсягів знадобиться принаймні 2-3 роки.

Також у найближчій перспективі ми прогнозуємо високий попит на матеріали для зведення приватних будинків людьми, які втратили житло, та для внутрішньо переміщених осіб.