13.04.2022

Alterra Group: робота девелопера в умовах воєнних дій

Логістичний комплекс PORT у Львівській області. Фото надане компанією Alterra Group

До широкомасштабних воєнних дій в Україні компанія Alterra Group вела будівництво трьох складських проєктів: двох у Київській області й одного у Львові. Щодо складів у столичному регіоні, то нині вони призупинені. А от динаміка будівництва проєкту у Львові вже майже довоєнна. Як змінились робочі процеси, як працюють об'єкти компанії, з якими проблемами зіткнувся девелопер – розповіли Вікторія Ковальчук, CEO, та Геннадій Гриненко, керівник відділу концептології в Alterra Group.


Уже понад місяць в Україні тривають широкомасштабні воєнні дії. Що за цей період змінилося в роботі компанії? Як Ви реформатували робочі процеси/функції?

Вікторія Ковальчук: Основним фокусом для нас була і є безпека та збереження команди. В перші дні війни більша частина «альтерівців» переїхала до Львова, частина залишилась у Києві, інші роз'їхались по Україні. Завдяки тому, що в нас ведеться активне будівництво комплексу PORT, тут є наш офіс, в якому нині працює більшість працівників. Ми також допомагали співробітникам із пошуком житла.

Не в усіх була можливість працювати перші тижні війни, є колеги, які вступили до лав ЗСУ, багато хто займається волонтерством, тому ми розподілили функціонал, щоб підстрахувати колег і рухатись далі. 

Чи відчули відтік кадрів? Якщо так, на скільки % скоротився штат компанії?

Вікторія Ковальчук: Для нас критично важливим було не скорочувати штат. Тільки невелика частина команди виїхала за межі України, до 10% максимум. Ми з ними на зв'язку, вони хочуть повернутись, щойно ситуація стабілізується.

Як нині працюють Ваші об’єкти? Чи вони тимчасово зачинені?

Геннадій Гриненко: Все дуже залежить від регіону.

Наш логістичний центр PORT у Львові повністю відновив роботу, в готові приміщення скоро заїдуть їхні власники й орендарі, а інші черги ми продовжуємо будувати.

Більшість складських приміщень, якими ми управляємо по всій Україні, відчинені та доступні для орендарів. Після того як в перші тижні більшість бізнесів «завмерли», зараз ми бачимо поступове зростання бізнес-активності, зокрема й у роботі зі складами.

А от наш БЦ Palo Alto в Києві зазнав пошкоджень від вибухів, але головне, що ніхто з людей не постраждав. Офіс ми відбудуємо, та зараз він тимчасово зачинений.

Торгові центри в Дніпрі, якими ми управляємо, в березні не працювали й тільки зараз частково розпочинають роботу. 

Як вирішено питання оплати оренди з орендарями на період воєнних дій?

Геннадій Гриненко: Ми ведемо комунікацію з власниками й орендарями, намагаємось знайти компроміс. Всім орендарям були надані знижки.

Чи були випадки розірвання договорів оренди за цей період?

Геннадій Гриненко: Тільки в одному з об'єктів у Київській області було розірвання договору. 

Зважаючи на те, що чимало бізнесів уже перенесли свої потужності до західних областей України, чи відчули Ви попит на складські й офісні площі у Львові? За Вашими оцінками, наскільки зріс попит на офіси та склади та як це впливає на орендні ставки? 

Геннадій Гриненко: Останні три тижні наші телефони не замовкали, було багато запитів на оренду складів і виробничих приміщень. Частина цих запитів пов'язана з розміщенням гуманітарної допомоги, але більшість все ж про переїзд з інших регіонів України. З офісами такої активності не було. Що стосується орендних ставок, то ми в комплексі PORT залишили ставки, які були до війни. І поки не плануємо їх змінювати. 

Що відбувається на Ваших будмайданчиках? Чи ведуться будівельні роботи? Якщо так, як змінилася динаміка будівництва, з якими проблемами стикаєтесь?

Геннадій Гриненко: У львівському логістичному центрі PORT нині ведеться будівництво 6-ї, 7-ї та 8-ї черг складів і торгових приміщень та завершується благоустрій 1-ї, 2-ї, 3-ї та 4-ї черг.

Будівельні роботи по проєкту складу JAM ми плануємо завершити, щойно буде можливо заїхати в Гостомель. 

Будівництво складського комплексу JOULe ми поки, на жаль, призупинили. 

У перші тижні війни на будівельному майданчику у Львові роботи не велись. Проте вже зараз динаміка майже довоєнна. Нині ще маємо деякі питання з постачанням будівельних матеріалів.

Які можуть бути перешкоди для відновлення будівництва (перервані ланцюги постачання, брак будівельних матеріалів тощо)?

Геннадій Гриненко: Проблема, з якою вже зіштовхнулися девелопери, – це нестача будівельних матеріалів і високе завантаження заводів-виробників. Нині імпортні будівельні матеріали не їдуть до України, а складські залишки вибираються дуже швидко. Є потенційна загроза в тому, що заводи-виробники не зможуть відвантажувати необхідну кількість продукції і процес виходу на довоєнні обсяги може затягнутись через брак сировини та відновлення її постачання. 

Дайте прогнози, що загалом відбуватиметься на ринку нерухомості. Чи всі компанії зможуть відновити роботу? 

Вікторія Ковальчук: Нині ми переживаємо чергову кризу. Відповідно, щоб вижити, компанії необхідно еволюціонувати. Найбільшою потребою для девелоперів буде фінансування. Зараз створюється багато ініціатив і проєктів по відновленню житла, особливо для тих українців, житло яких знищено. 

Чимало девелоперів всіляко допомагають територіальній обороні, армії, людям з гарячих точок. Розкажіть, яку підтримку надає Ваша компанія.

Вікторія Ковальчук: Як ми зазначали вище, наша компанія та співробітники активно займаються волонтерською та гуманітарною діяльністю, але ми не публікуємо про це. Бо благодійність і допомога – то не про піар і славу, ми робимо це, бо ми – українці.