03.03.2021

«Зелена» сертифікація нерухомості: міжнародний тренд − українська практика

На фото: бізнес-кампус В9В10 інноваційного парку UNIT.City, Київ. Автор фото: Іван Авдєєнко

Ринку «зеленої» сертифікації в Україні – приблизно 9 років. За цей час 11 об’єктів нерухомості пройшли оцінку на відповідність енергоефективним та екологічним принципам будівництва. Скоро цей перелік може розширитися. Разом із девелоперами, керівними компаніями та фахівцями із сертифікації досліджуємо основні нюанси цього процесу та українську практику.

Текст: Тетяна Антонюк, Оксана Бабенко


ПІОНЕРИ РИНКУ «ЗЕЛЕНОЇ» СЕРТИФІКАЦІЇ В УКРАЇНІ

Наприкінці 2020 року бізнес-кампус В9В10 київського інноваційного парку UNIT.City отримав «зелений» сертифікат LEED Silver від Американської ради із зеленого будівництва ( USGBC). Цей об’єкт реалізувала девелоперська компанія UDP у 2019 році. Загалом вона сертифікувала дві свої будівлі загальною площею понад 31 500 м2. Так, два роки тому, у 2019, кампус В12, що також входить до UNIT.City та був реалізований UDP спільно з компанією KAN Development, отримав такий же рівень LEED Silver. І це був перший в Україні бізнес-центр із сертифікатом від USGBC. Окрім того, компанія UDP має намір сертифікувати ще один кампус парку UNIT.City за стандартом LEED, а також житловий комплекс UNIT.Home за стандартом «зеленого» будівництва BREEAM від групи BRE Global. Цей житловий проєкт загальною площею 174 940 м2 вона реалізує разом із KAN Development.

Торік відразу два об’єкти компанії Dragon Capital пройшли міжнародну оцінку екологічного будівництва. Так, наприкінці 2020 року київський БЦ Horizon Park отримав сертифікат BREEAM In-Use з рейтингом Good, приблизно за пів року до того БЦ GRAND отримав BREEAM In-Use із рейтингом Very Good. Тож нині в портфелі компанії є близько 54 000 «зелених» м2. Наталія Кравець, комерційний директор Dragon Capital Property Management (керує нерухомістю компанії Dragon Capital), повідомила, що група й далі планує проводити сертифікацію інших своїх об’єктів, передусім бізнес-центрів.

Загалом ринку «зеленої» сертифікації в Україні приблизно дев’ять років. Офіс компанії Shell у столичному БФК «Торонто-Київ» став першим об’єктом у нашій країні, який отримав такий рейтинг, а саме LEED Gold. Це було у 2013 році. Другою стала будівля Посольства США, що розташована в Києві, – у 2014 році вона здобула LEED Silver. Ще через рік, у 2015, продуктовий супермаркет Billa у Києві було сертифіковано за стандартом DGNB з оцінкою Silver. За даними компанії DELTA Ukraine, це перший і єдиний в Україні об’єкт, який отримав саме такий сертифікат.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(210) лютий 2021.

Передплата на журнал