21.07.2022

Встояти під час війни: як працюють готелі України

Гранд-готель Bristol, Одеса. Фото: Vertex Hotel Group

Через воєнні дії пропозиція на готельному ринку України зменшилася: чимало об’єктів не працюють з міркувань безпеки, через брак попиту, з технічних причин чи через пошкодження від обстрілів. Загалом ситуація в цьому сегменті залежить від регіону. Поки відносно кращий стан справ – на заході країни.

Текст: Тетяна Антонюк, Марина Паралюш 


Робота ринку

Нині стан готельного ринку в Україні залежить від регіону: те, як працюють такі об’єкти, і чи відкриті вони взагалі визначається тим, у якій області вони розташовані, наскільки віддалені від місць бойових дій. Найкраща ситуація у західній частині України: Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській і Закарпатській областях. «Там готелі працюють у повному обсязі, передумов для закриття чи зупинення їхньої роботи немає», – каже Ірина Сідлецька, генеральний директор компанії Vertex Hotel Group, президент Української Асоціації Готелів та Курортів (UHRA). «У Харкові головна ціль – зберегти об’єкти. Робота готелів як засобів розміщення призупинена. Команди направляють зусилля на волонтерську підтримку у війні проти російського агресора», – розповідають про ситуацію в місті в компанії Premier. Нині її харківський готель призупинив роботу. Проте інші об’єкти, а загалом вона керує 16 закладами в Україні, працюють. Це локації в Києві, Одесі, Львові, Полтаві й інших містах. 

Також, говорячи про інших операторів, наприклад, продовжує працювати 5-зірковий готель Bristol в Одесі, що перебуває в управлінні Vertex Hotel Group. Так само відкриті й об’єкти мережі Ribas Hotels Group в Одесі. Крім того, в компанії працюють готелі в Буковелі, Луцьку та Білій Церкві. Останній, до речі, новий – його було відкрито 1 червня. Також оператор планує відновити роботу одного із сезонних курортних закладів в Одеській області. Починаючи з 16 травня почали знову приймати гостей конгрес-готель «Пуща», дачний готель «Глібівка» та готельно-ресторанний комплекс «Джинтама-Бриз», що розташовані в Києві та області. Всі вони були закриті через близькість до бойових дій. Об’єкти не постраждали, тож змогли відновити роботу. Зазначимо, що вони входять у групу компаній, яка також має готелі BANKHOTEL у Львові та Yaremche Club Hotel в Яремче (Івано-Франківська область). Ці два об’єкти не зачинялися ні на один день.

BANKHOTEL (Lviv) (4).jpg

Фото: BANKHOTEL, Львів

Окремо потрібно звернути увагу на роботу готелів міжнародних брендів: такі заклади розміщення, розташовані у великих містах, переважно призупиняли роботу. «Це пояснюється політикою безпеки й іноземним менеджментом. Крім того, їхня аудиторія – іноземні туристи, які зараз не приїжджають в Україну», – пояснила Ірина Сідлецька. Нині у столиці відновили роботу такі міжнародні готелі, як Hilton Kyiv, InterContinental Kyiv, обидва об’єкти Radisson Blu Hotel, а також Fairmont Grand Hotel Kyiv, Mercure Kyiv Congress, Holiday Inn Kyiv та інші. 

Та попри такі тренди, за словами Артура Лупашка, засновника Ribas Hotels Group (26 українських об’єктів в управлінні), нині в Україні працює не більше 20% готелів. Деякі з них, на жаль, пошкоджені внаслідок бойових дій. Повної інформації щодо того, скільки таких готелів в Україні, немає. Нині відомо, що в Ірпені (Київська область), який майже місяць перебував в окупації, зазнали руйнувань 28 готелів. Це дані проєкту RebuildUA. Постраждали об'єкти у Харківській, Миколаївській, Чернігівській, Київській, Одеській областях, а також у Маріуполі – за підрахунками UHRA, це приблизно 15 закладів. Серед них є деякі об’єкти в управлінні Ribas Hotels Group. Зокрема, зруйновано глемпінг Mandra Shato Trubetskogo під Новою Каховкою (Херсонська область), а готель Play Hotel залишається в окупованому Херсоні. Зазнав удару від касетних снарядів об’єкт мережі Reikartz у Миколаєві. «Окрім того, значна частина закладів не може працювати з технічних причин, зокрема через поломки на лініях електропередач, газу та води», – додає Ірина Сідлецька. 

Нині команда UHRA за підтримки Державного агентства розвитку туризму України приєдналась до проєкту «Росія заплатить» від KSE Institute, метою якого є фіксація, перевірка, аналіз та оцінка втрати інфраструктури України, завданих війною. «Процес це не швидкий, збір детальної інформації нелегкий. Щойно ми матимемо її, робитимемо все для системної комунікації з міжнародними фондами, які займаються відновленням комерційної нерухомості», – розповіла Ірина Сідлецька. Так, проєкт «Росія заплатить» зможе стати буфером між власниками комерційних будівель, міжнародними фондами й операторами та дати змогу відновити об’єкти й повернути інвестиції. Окрім того, за її словами, міста України змінять свій туристичний статус і значимість, міста-герої будуть у фокусі багатьох людей, зокрема й іноземців, що стане приводом для міжнародних операторів замислитись над відкриттям там готелів.

Головні виклики

«Готелі, які не припиняли працювати, вимушені були перевести всі бізнес-процеси в безпрецедентно новий формат роботи», – розповідають у Premier. Адже одночасно потрібно було забезпечити гостям звичний для них рівень сервісу та безпеку перебування, допомагати співробітникам і їхнім сім’ям, займатися волонтерством: хто мав змогу – надавав укриття, приймав переселенців, надавав гуманітарну допомогу тощо. І нерідко це потрібно було виконувати з меншою кількістю команди, адже персонал готелів також намагався переміститися у безпечніші місця або емігрувати за кордон, або ж співробітники долучалися до лав ЗСУ чи ТрО. Проте якщо спочатку основним питанням було те, як зібрати та зберегти команду, то нині – як завантажити її в умовах низького попиту та невеликої кількості гостей.

Ще один виклик для готелів був пов’язаний із порушенням ланцюгів постачання. Через брак палива й інші причини були зруйновані деякі логістичні процеси, це вплинуло на забезпечення об’єктів необхідним для роботи чи запуску. Наприклад, у Ribas Hotels Group порушення логістики вплинуло на готелі на стадії будівництва. А в BANKHOTEL у перші тижні вторгнення відчували перебої в постачанні продуктів.

Зміни в роботу закладів розміщення внесла й комендантська година. Через обмеження в часі дещо ускладнюється процес поселень і виселень, основне навантаження припадає на денну зміну. Крім того, через комендантську годину працівники іноді проживають на території готелів. Також обмежено працюють ресторани та бари й інші сервіси, як-от салони краси, SPA-зони тощо. Деякі готельні послуги недоступні під час повітряних тривог. Це окремий пункт у роботі об’єктів, які запровадили посилені стандарти безпеки. Вони передбачають оповіщення гостей про повітряні тривоги та їх завершення, облаштування, де це можливо, безпечних місць/укриттів, у яких люди можуть перечекати небезпеку, тощо. 

Завантаження: від піку до спаду

Готельєри відзначають високий попит на розміщення у перші два місяці з початку повномасштабного вторгнення. Це стосувалося передусім об’єктів у західних регіонах. «Значний потік людей, які рятувалися від війни зі східних, центральних і південних регіонів концентрувався на заході України», – каже Тарас Кузик, генеральний менеджер готелю BANKHOTEL. Наприклад, з кінця лютого до квітня і BANKHOTEL, і Yaremche Club Hotel були завантажені на 100%. Впоратися із такою завантаженістю – це, як каже Тарас Кузик, було найскладнішим у перший місяць повномасштабного вторгнення. Деякі готелі високої категорії в інших містах теж мали надзвичайно високий попит у цей період. «Сплеск також спостерігався в інших містах, де відбувались події, які вимагали висвітлення в медійному просторі», – додають у Premier. 

Як наслідок, за перші чотири місяці 2022 року деякі області продемонстрували суттєве підвищення туристичного збору. Найбільше зростання порівняно з аналогічним періодом 2021 року зафіксовано у Львівській області – 268%. На другому та третьому місцях Закарпатська область і Київ, де сума турзбору зросла на 144% і 98% відповідно. Хмельницька область продемонструвала зростання на 65%, а Івано-Франківська внесла до бюджету на 48% більше, ніж торік.

Та починаючи з травня, завантаження спадає. Це спостерігається й у західному регіоні. Наприклад, у травні BANKHOTEL вже був заповнений на 80, у червні – на 40%. Можливо, західні області підтримає літній сезон відпусток. Проте поки що це не справдилось. Так, наприклад, у Yaremche Club Hotel у червні завантаження становило 50%, що менше, ніж очікувалось на цей період. «Ми прогнозували більшу завантаженість і розраховували на внутрішній туризм. У цьому році жодного ажіотажу не відчувається», – каже Тарас Кузик.

Загалом, узагальнюючи дані операторів, рівень завантаження у різних містах у червні був такий: Львів, Івано-Франківськ – 30-50%, Київ – 15-25%, Одеса – 10-25%. За прогнозами експертів, невисокий рівень завантаження готелів утримуватиметься до кінця поточного року, якщо не буде нової хвилі переселень. 

Структура гостей 

«Стан, в якому зараз перебуває готельна галузь України, можна назвати відсутністю ринку. За винятком деяких регіонів на заході країни. Повністю відсутні такі сегменти, як туристичний і корпоративний», – розповідають у Premier. Підтверджують це й інші гравці ринку.

Від початку повномасштабної війни в готелях України у структурі гостей переважали дві категорії. 

Передусім – переселенці, які або тимчасово проживали в закладах розміщення і потім повертались додому чи знаходили постійне житло в новому для себе місті, або ж мандрували далі – за кордон. Спостерігався також попит від компаній і дипломатичних установ, які релокували свої команди в безпечніші області. Наприклад, у міських готелях Ribas Hotels Group в Одесі внутрішньо переміщені особи в перші місяці війни становили близько 70% гостей, нині їх порівняно небагато – 10%. Це переважно люди із Херсона та Миколаєва. Полтавський Premier Hotel Palazzo в березні майже на 70% був завантажений біженцями з Харкова. «Готель приймав і годував людей безкоштовно», – розповів оператор. Premier Hotel Dnister у Львові в березні та квітні виділив значну кількість номерів для безкоштовного розміщення біженців, а також облаштував один із конференц-залів під безкоштовний хостел.

Друга категорія гостей – представники ЗМІ, дипломатичні делегації, міжнародні волонтерські організації тощо. Зокрема, таких гостей чимало у львівському Premier Hotel Dnister нині. Особливо оператори відмічають представників ЗМІ: на початку воєнних дій в деяких об’єктах, наприклад, одеському Bristol та київському Premier Palace Hotel, таких гостей було настільки багато, що готелі ставали свого роду хабами для міжнародних журналістів.

_Premier Palace Hotel (Kyiv).jpg

Фото: Premier Palace Hotel, Київ

Відкритися чи відкласти?

За період від початку повномасштабної війни в Україні, наскільки відомо, відкрилося два готельні об’єкти. Один із них – Ribas Rooms Bila Tserkva в Білій Церкві (Київська область) від компанії Ribas Hotels Group. Нині, як зазначає оператор, попит на нього невисокий, він дещо збільшується в період умовно «спокійних» днів, але є велика кількість скасування бронювань, що залежить від ситуації в області. «Завантаження у середньому – 20-25%. Біла Церква – індустріальне місто, тому основна цільова аудиторія тут – бізнес, але нині майже немає людей, які приїхали б туди у відрядження. Водночас ми бачимо збільшення попиту на вихідні завдяки місцевим гостям», – розповів Артур Лупашко.

Ribas Rooms (Bila Tserkva)_Courtesy of Ribas Hotels ( 1200.jpg

Фото: Ribas Rooms Bila Tserkva, Біла Церква 

Також у воєнний період відкрився багатофункціональний комплекс із готелем Emily Resort у Винниках (Львівська область). Окрім того, на червень анонсувався запуск Best Western Plus Market Square Lviv у Львові. Але війна внесла корективи. Як розповів Олексій Євченко, співвласник і керівний партнер компанії ArtBuild Hotel Group (девелопер цього об’єкта), починаючи з 25 лютого готель, який на той момент ще не був відкритий, приймав людей, що евакуювалися з різних міст України. «Він був ще не до кінця зроблений і повністю укомплектований», – написав Олексій Євченко у Facebook. З 1 травня об’єкт на деякий час було зачинено, щоб завершити роботу й відкрити його повноцінно.

Змінилися й плани мережі Premier. У травні 2022 року мав відкритися готель після реконструкції в Києві, однак будівельні роботи нині не ведуться. «У нас в роботі було декілька різних проєктів. Звісно, до кінця року всі вони на паузі. На жаль, така пауза зберігатиметься не тільки до кінця війни, а й рік-два поспіль після її завершення. Для розвитку готельного бізнесу та виводу на ринок нових об’єктів необхідна робоча інфраструктура в країні та впевнений тренд зростання попиту на послуги», – пояснили у Premier.

Натомість у компанії Ribas Hotels Group продовжили реалізацію всіх проєктів, розташованих у безпечніших зонах – на заході. Це готелі в Тернополі, Львові, Івано-Франківську, а також в Івано-Франківській області – курортах Микуличин і Буковель тощо. «Також під час війни ми підписали три нові контракти – два з них в Карпатах, це спільні проєкти з девелоперами у селі Поляниця і Буковелі (Івано-Франківська область), і готельно-ресторанний комплекс у Мукачево (Закарпатська область)», – розповів Артур Лупашко. Загалом у портфелі Ribas Hotels Group нині 20 проєктів. Половина з них у Києві, на півдні та сході України, і вони на паузі, ще половина – на заході, й по ним ведуться роботи.

Компанія Vertex Hotel Group продовжує роботу з ребрендингу готелю «Лондонська» в Одесі, однак, звісно, воєнні дії скорегували терміни запуску оновленого об’єкта. Загалом цей процес стартував у 2021 році, коли cторони підписали документ, який дає право готелю «Лондонська» бути частиною американської мережі BW Premier Collection, а Vertex Hotel Group – на управління об'єктом самостійно і статус мультибрендової управлінської компанії (third-party management company). Як зазначає Ірина Сідлецька, компанія непохитна, тож найближчим часом ребрендинг відбудеться.

Читайте також інтерв'ю Ірина Сідлецька, Vertex Hotel Group, UHRA: «Кожен регіон матиме власну долю з погляду туристичної та бізнес-активності».