03.10.2022

Вийти з піке: як відновлюється ринок житлової нерухомості Києва

ЖК «Файна Таун», Київ. Фото: KAN Development

Приблизно місяць будівництво житлової нерухомості в Києві було повністю зупинено через повномасштабну війну. З початку квітня девелопери поступово повертались до роботи. Відтоді в місті відновила реалізацію проєктів приблизно половина ринку. Водночас деякі компанії повернулися до роботи на всіх об’єктах, а дехто завершує лише житлові комплекси з високим ступенем готовності. Запуск будівництва нових проєктів – низький.

Текст: Оксана Бабенко, Марина Паралюш


Зняти з паузи

За даними Держстату, у січні-червні 2022 року в Києві було введено в експлуатацію понад 300 520 кв. м житла (статистика охоплює одно- та багатоквартирні будинки і гуртожитки). Це приблизно 59% від обсягів першого півріччя 2021, коли у столиці було завершено понад 512 760 кв. м (для порівняння: за весь 2021 рік в місті було введено майже 1 961 650 кв. м). За обсягами нових житлових об’єктів за шість місяців 2022 року Київ входить до трійки регіонів України. Вищі показники лише в Київській (382 366 кв. м) і Львівській (305 161 кв. м) областях.

Говорячи про динаміку будівництва житла в Києві, зазначимо, що приблизно місяць – з кінця лютого до початку квітня – все було призупинено. З квітня почалося відновлення. Так, повідомлялося, що першим на столичному ринку житлової нерухомості, хто повернувся до будівельного майданчика, стала компанія Royal House, яка поновила роботи на ЖК «Нова Англія». Також у квітні продовжила реалізацію проєктів компанія A Development – нині вона зводить два об'єкти з п’яти зі свого портфеля, зокрема БФК White Lines, який містить житлові, торгові й офісні приміщення. Він реалізується спільно з UDP і FUTURA HATA. Ще один приклад – компанія City One Development, яка почала працювати у середині квітня, а з перших чисел травня поновила будівництво на об'єктах.

Загалом, за оцінками City One Development, більша частина девелоперів у Києві вже відновила будівельні роботи.

Наприклад, наприкінці травня поновила реалізацію об’єктів компанія KAN Development. А повернення на будівельні майданчики «Інтергал-Буд» у столичному регіоні припало на кінець весни – початок літа. З червня почала відновлювати роботи компанія «Київміськбуд». А нещодавно, наприкінці серпня, знову запустилося будівництво в Києві у девелоперської компанії ENSO.

Однак якщо порівнювати з обсягами до повномасштабної війни, то завантаження компаній значно варіюється. В A Development, наприклад, станом на серпень відновилося 25% робіт, проте це враховуючи й нерухомість, яка була на етапі проєктування, але її будівництво не проводилось до початку війни. Нині компанія «Інтергал-Буд» поновила роботи на 70% і зводить будинки у семи житлових комплексах. Шість із них розташовані безпосередньо в Києві, ще один – у передмісті, селі Гатне. Це «Нивки-Парк», «Причал 8», «Сирецькі Сади», «Теремки», «Озерний гай Гатне», «Академ-Квартал» і SKY AVENUE.

City One Development продовжує зводити ЖК «Новопечерські Липки» (7-ма та 8-ма черги) і «Святобор Park Resort». Ба більше, у серпні компанія вже ввела в експлуатацію 4-ту чергу цього ЖК.

У KAN Development заявляють, що повністю відновили реалізацію розпочатих об’єктів. Наприклад, компанія нині будує в Києві такі ЖК, як «Файна Таун» (завершує 7-му, 8-му та 9-ту черги) і Respublika (завершує 11-ту чергу). Крім того, вона продовжила реалізацію проєкту ЖК UNIT.Home. «У питанні будівництва розпочатих об'єктів ми рухаємось вперед у межах запланованого графіка. Обсяг робіт – суттєвий, дещо ускладнює його воєнний стан, у якому наразі перебуває країна», – розповіли в KAN Development.

При поновленні робіт на будівельних майданчиках девелопери враховували декілька факторів. Основні – це ступінь готовності об’єктів і кількість проданих у них квартир, зважаючи на зобов’язання перед інвесторами. Також девелопери брали до уваги наявність робочої сили, можливість поповнення запасів будівельних матеріалів, відновлення та перевлаштування логістичних зв'язків і, звісно, фактор безпеки у відповідному регіоні – додали у City One Development.

Наприклад, у компаніях A Development та «Інтергал-Буд» один з орієнтирів при ухваленні рішень про продовження будівництва – це рівень готовності об’єктів. Зокрема, в «Інтергал-Буд» працюють над будинками, що мають 70% і більший відсоток готовності. При відновленні реалізації проєктів у «Київміськбуд» повідомили, що головні зусилля будуть зосереджені на завершенні робіт у майже готових комплексах.

Найголовнішою причиною в рішенні поновити зведення об'єктів для компанії KAN Development стали зобов’язання перед інвесторами здати будинки в строк. «Ми не звикли запізнюватись, тому продовжили будівництво за першої ж можливості. Модель відсутності перехресного фінансування цьому тільки сприяла. Компанія ні за яких обставин не виймає гроші з одного об'єкта, щоб будувати інший. Фінансування проєктів відбувається винятково в його межах», – пояснили в KAN Development.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №2(223) вересень 2022.