25.04.2020

Віддалений офіс: масштабний тренд чи тимчасове рішення?

ФОТО: БЦ HORIZON OFFICE TOWERS


Донедавна якісний офіс був конкурентною перевагою роботодавців у боротьбі за залучення й утримання кадрів. Наразі, в умовах суттєвого падіння доходів, щоб зберегти штат і навіть вижити, вони змушені скорочувати витрати, в тому числі й на утримання офісу. Чи призведе це до розірвання договорів і зниження ставок?

Текст: Тетяна Антонюк, Єлизавета Молчанова


74% із 317 фінансових директорів, які взяли участь в опитуванні міжнародної дослідницької та консалтингової компанії Gartner наприкінці березня поточного року, мають намір перевести частину штату – від 5% до 50% і більше – на постійну віддалену роботу після COVID-19. 26% респондентів відповіли, що такого кроку робити не будуть. Ці дані є прикладом того, який вплив матиме ситуація, викликана коронавірусом, на те, як компанії ведуть бізнес – зазначили в Gartner. Хоча це дослідження не стосується українського ринку, такі тренди будуть присутні й у нас.

Інше дослідження, проведене в нашій країні Спілкою українських підприємців, у якому взяли участь у тому числі представники секторів роздрібної та оптової торгівлі, HoReCa, будівництва й архітектури, показало, серед іншого, масштаби скорочення персоналу. Третина опитаних власників бізнесу (переважно мікро) вже звільнили до 50% штату. Власники малого та середнього бізнесу звільнили від 10 до 25% працівників. У великих підприємствах прогнозується скорочення кількості співробітників на 25% до кінця обмежувальних карантинних заходів.

Такі тенденції можуть говорити про те, що потреба компаній у нерухомості для свого бізнесу, в тому числі офісної, знизиться. Втім, це лише одні з можливих трендів у майбутньому – ситуація буде зрозумілішою після того, як в Україні скасують карантин і пройде кілька місяців із того моменту. «Поки складно судити про те, який ефект матиме карантин на сектор офісної нерухомості та на орендарів бізнес-центрів. Ми не розуміємо, наскільки довго він триватиме, як вплине на українську та світову економіку. Час покаже», – каже Ірина Школьник, ідейний лідер компанії FORUM, що володіє та керує мережею з 14 бізнес-центрів у Києві. Вікторія Федорова, директор IQ Business Center, додає: «Ринок змінився в одну мить. Ми чекали на світову кризу, але не на таку. Ніхто не думав, що бізнеси закриватимуться примусово. Поки всі займають вичікувальну позицію та сподіваються на відновлення повноцінної діяльності». Вона впевнена, що в разі швидкого завершення карантину шанси відновити бізнес-активність збільшаться та великих втрат вдасться уникнути всім учасникам ринку».


Продовження читайте в журналі Commercial Property №3(200) квітень 2020.