10.11.2020

Торговельна нерухомість Львова: урок пройдено

ФОТО: ТРЦ KING CROSS LEOPOLIS

Локдаун став шоковою терапією для всього сектора ритейлу. Однак попри відсутність у договорах оренди умов, які б передбачали таку ситуацію, як і на столичному ринку, львівським ТЦ/ТРЦ і ритейлерам вдалося дійти згоди щодо пільг і скасування орендної плати. Непростий період «зблизив» орендаря та орендодавця і допоміг прискорити якісні зміни.

Текст: Тетяна Хом’як

В наслідок кризи у зв’язку з пандемією частина ритейлерів призупинила розвиток і зосередилась на оптимізації та збереженні наявних потужностей, частина – не витримала тиску та покинула ринок, ще частина – скористалась моментом для експансії після звільнення площ у якісних ТЦ/ТРЦ. На ринку торговельної нерухомості Львова з’явилися вакантні приміщення, проте здебільшого – у стріт-ритейлі, зосередженому в центральній частині міста. Це обумовлено суттєвим зменшенням туристичного потоку із впровадженням карантинних обмежень, а тому торгівля саме у цій зоні значною мірою постраждала. Водночас найбільші ТЦ/ТРЦ західної столиці практично не відчули відтоку орендарів.

Місцева влада Львова в березні 2020 року звільнила усі торгові центри міста від оплати податків на нерухомість і землю. Втім, як зізнаються гравці ринку, найголовнішим очікуванням бізнесу залишається безперешкодна можливість продовжувати працювати для усіх орендарів торгових комплексів.

Згідно з даними консалтингової компанії Colliers International (Україна) сумарна орендна площа професійних торгових об’єктів у Львові наразі становить близько 165 000 м2. Найбільшими у місті є ТРЦ Forum Lviv, ТРЦ Victoria Gardens, ТРЦ King Cross Leopolis, СТРЦ Spartak. Вакантність у цих комплексах нині мінімальна.

Станом на серпень насиченість якісними торговими площами у Львові становила 309 м2/1000 жителів – свідчать дані консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні. З початку поточного року в місті не вводились нові об’єкти, які б суттєво вплинули на загальну картину ринку. Крім того, не очікується введення додаткового обсягу площ навіть до кінця 2021 року.

Наслідки пандемії у Львові подібні до тенденцій, які простежуються в усіх містах України. За словами Катерини Весни, керівника департаменту агентських і консультаційних послуг у сфері торговельної нерухомості, компанії Cushman & Wakefield в Україні, внаслідок карантину найбільше постраждали регіональні торговельні центри з великою часткою розважального функціонала та закладів харчування. А от мікрорайонні та районні об’єкти, зосереджені на задоволенні потреб населення у первинній зоні охоплення, продемонстрували набагато кращі показники.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №9(206) жовтень 2020.

Передплата на журнал