20.02.2020

Торговельна нерухомість Харкова: в очікуванні масштабних ТРЦ

ТРЦ «Нікольский» заявлений до введення в експлуатацію в Харкові в 2020 році

ФОТО: BUDHOUSE GROUP

З початком військових дій на Сході України девелоперська активність у Харкові практично повністю зупинилася. За минулі шість років у місті фактично була відсутня нова пропозиція якісних торговельних центрів. Однак розподіл сил на ринку може кардинально змінитися вже в найближчій перспективі з огляду на очікуване відкриття двох масштабних проєктів.

Текст: Сергій Горський


ОЧЕВИДНИЙ ДЕФІЦИТ

За інформацією Максима Гаврюшина, операційного директора девелоперської компанії Budhouse Group і глави українського підрозділу Міжнародної ради торговельних центрів (ICSC), на кінець 2019 року в Харкові налічувалося 327 000 м2 орендних площ у 19 торговельних центрах. Найбільші з них – ТРЦ «Караван» (загальна площа – 85 000 м2, орендна площа – 59 000 м2), ТРЦ «Дафі» (загальна площа – 80 000 м2, орендна площа – 54 500 м2), ТРЦ «Французький бульвар» (загальна площа – 69 000 м2, орендна площа – 40 350 м2), ТРЦ «Магелан» (загальна площа – 40 000 м2, орендна площа – 35 800 м2).

«Якщо порівнювати з іншими містами-мільйонниками України, то Харків наразі відстає від них за насиченістю торговими площами. Так, у Харкові цей показник становить 220 м2/1000 жителів, тимчасом як у Львові та Дніпрі – по 310-320 м2/1000 жителів, а в Одесі – понад 400 м2/1000 осіб. Навіть із введенням в експлуатацію ТРЦ «Нікольский» Харків відставатиме за насиченістю від Львова та Дніпра», – говорить Максим Гаврюшин. При цьому він звертає увагу на той факт, що основна маса торгових площ у Харкові представлена невеликими або старими реконструйованими об'єктами. В той час як великих і відносно сучасних центрів у місті лише чотири, при цьому всі були побудовані в 2006-2010 роках, один із них (ТРЦ «Магелан») працює не на повну потужність.

Щодо факторів, які стримують розвиток ринку торговельної нерухомості, то ключовим, на думку Максима Гаврюшина, є відсутність інструментів фінансування. Згоден з ним також Ігор Скляренко, генеральний директор мережі ТРЦ «Дафі» (має два однойменних об'єкти в Харкові та Дніпрі). «Не маючи адекватних кредитних програм, інвестори не ризикують вкладати власні кошти в тривалі проєкти. Внутрішньополітична ситуація та близькість до зони військових дій також не додають оптимізму. Тому в Дніпрі та Харкові вже довгий час не починаються нові будівництва великих ТРЦ», – пояснив Ігор Скляренко в інтерв'ю порталу RAU.

За його словами, ситуація, що склалася, призвела до виникнення дефіциту на ринку торговельної нерухомості Харкова. «Про серйозний дефіцит якісної пропозиції в місті може свідчити приклад того ж недобудованого ТРЦ «Магелан», який, всупереч повної відсутності розважальної складової, продовжує заповнюватися орендарями», – каже Ігор Скляренко.

Консалтингова компанія Pro-Consulting оцінює дефіцит торгових приміщень у Харкові приблизно в 134 000 м2. А в консалтинговій компанії UTG додають, що це місто – один із небагатьох регіонів України, де залишається незадоволеним значний потенціал попиту і при цьому спостерігається низька професійна девелоперська активність.

Відсутність за останні кілька років нових великих об'єктів із професійними концепціями дає змогу діючим гравцям харківського ринку не тільки зберігати вакантність на контрольованому рівні, а й поступово скорочувати її. За даними компанії UTG, за 2019 рік середньоринковий показник вакантності в місті скоротився до 3,77%.


Продолжение читайте в журнале №1(197-198) январь-февраль 2020.