07.09.2020

Складська нерухомість: без пандемічної лихоманки

На фото: ЛК Unilogic Park (Бровари, Київська область)

ФОТО: MERX

Складський і логістичний сектор Києва та Київської області найменше піддався впливу негативних трендів, викликаних пандемією коронавірусу, порівняно з іншими сегментами комерційної нерухомості. Він «увійшов» у кризу з дефіцитом площ і низькою вакантністю. Те, що сектор не був «перегрітий», стало стабілізуючим фактором у перші карантинні місяці.

Текст: Оксана Бабенко 


ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2020: БЕЗ НОВИХ ОБ’ЄКТІВ

У першому півріччі 2020 у секторі складської і логістичної нерухомості Києва та Київської області не було виведено жодного нового об'єкта. На кінець червня загальна пропозиція на цьому ринку, за даними консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, становила близько двох мільйонів м2. Але очікується, що вже скоро він поповниться новими об'єктами. Так, незважаючи на непрості карантинні умови, залишається незмінним термін введення другої фази офісно-складського комплексу Amtel на 53 000 м2 під Києвом – її відкриття заявлено на вересень. Також заплановано введення у 2020-2021 роках близько 62 000 м2 в офісно-складському комплексі «Макарівський». Загалом на період до кінця 2020 – у 2021 році на ринок має вийти понад 175 000 м2. «Не можна стверджувати, що девелоперська активність пережила глобальні зміни. Проєкти, які анонсувалися, будуть запущені. Чи будуть нові? Швидше за все – так», – вважає Олександр Чекунов, керівник логістичного комплексу Unilogic Park, девелопером якого є MERX. Торік ця компанія ввела в експлуатацію третю фазу логістичного комплексу Unilogic Park (Бровари, Київська область) площею 25 000 м2 і планувала в найближчому майбутньому відкрити четверту. Однак девелопер повідомив, що наразі робить більше акцент на офісну нерухомість, а портфель у складському секторі до кінця 2020 року збільшувати не планує.


ОНЛАЙН-РИТЕЙЛ ПІДТРИМАЄ РИНОК

«Складський сектор, на нашу думку, постраждав найменше, і, незважаючи на зміни форматів багатьох галузей бізнесу, попит на такі приміщення був, є і буде», – впевнений Олександр Чекунов. У компанії повідомили, що заповнюваність її логістичного комплексу Unilogic Park (65 000 м2) у період карантину суттєво не змінилася і становить близько 97%. У цей період MERX вдалося зберегти всіх орендарів, звісно, довелося шукати компромісні комерційні рішення.

Загалом на ринку складської і логістичної нерухомості Києва та Київської області рівень вакантності зменшився з 2,9% у першому кварталі 2020 року до 2,6% в липні 2020, що відповідає показникам в кінці 2018 року – такі дані озвучує компанія Cushman & Wakefield в Україні. Дмитро Пасенков, глава департаменту промислової і логістичної нерухомості компанії Cushman & Wakefield в Україні, звертає увагу на те, що об'єкти, заявлені до введення в експлуатацію в поточному році, вже частково чи майже повністю заповнені згідно з попередніми договорами оренди. Вони, до речі, склали приблизно половину всіх угод у першому півріччі 2020, а разом за цей період поглинання становило близько 80 000 м2. «Отже, навіть після введення в експлуатацію нових об'єктів, запланованих до кінця поточного року, вакантність у сегменті залишатиметься низькою», – говорить Дмитро Пасенков.


Продовження читайте в журналі Commercial Property №7(204) серпень 2020.