15.11.2020

Склади & логістика: огляд ринку львівського регіону

Логістичний центр Protec Zymna Voda у Львівській області

ФОТО: PROTEC-LPK.COM.UA

До кінця поточного року у львівському регіоні відкриється логістичний центр загальною площею 73 000 кв. м. Лише цей об’єкт збільшить пропозицію ринку, загальний обсяг якого становить 187 000 кв. м, майже на 34%. На стадії проєктування в регіоні перебувають близько 300 000 кв. м, втім, інвестори готові будувати склади лише під орендарів.

Текст: Марина Паралюш


ОБСЯГ РИНКУ

Згідно з оцінками консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні наприкінці другого кварталу 2020 року загальна площа об’єктів складської нерухомості у Львові та Львівській області, які можуть бути класифіковані як відносно якісні, оцінювалась приблизно у 187 000 м2. Водночас для порівняння, за даними Cushman & Wakefield в Україні, кумулятивна площа складських і логістичних комплексів у Києві та Київській області наразі перевищує 1,9 мільйона м2. Тобто обсяг усього ринку якісної складської нерухомості львівського регіону менший за столичний більш ніж удесятеро та зможе поміститися у два логістичних комплекси West Gate Logistic (загальна площа – 97 200 м2), що у Київській області.

Фахівці зазначають, що складський сектор львівського регіону складно назвати професійним. «Загалом по Україні ринок розвивається здебільшого в київському регіоні, меншою мірою – в таких містах, як Дніпро, Одеса, Львів. Західний регіон на чолі зі Львовом почав розвиток в останні декілька років», – розповідає Наталія Сокирко, директор департаменту складської та логістичної нерухомості, CBRE Ukraine.

Віктор Шевченко, співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER, теж зауважує, що розвиток відбувається переважно у столиці, оминаючи регіони. «Пропозицію регулює попит – склади будують там, де є потреба. Якщо взяти за приклад нашу компанію, то в Україні в нас 90% складів класу А розташовані в Києві, інші склади розміщені в таких великих містах, як Дніпро, Одеса та Львів. Їх використовує місцевий бізнес для своїх потреб», – розповів Віктор Шевченко. У компанії ZAMMLER зазначають, що складський і логістичний ринок у країні має подібну ситуацію: співвідношення кількості складів класу А між Києвом та іншими містами становить 80% на 20%.

Останні роки не були надто рясними на нові відкриття складських і логістичних комплексів, зокрема спекулятивних. За даними консалтингової компанії CBRE Ukraine, торік у місті було відкрито два об’єкти – й обидва реалізовані для власної діяльності замовників. Так, група компаній «Нова Пошта» відкрила у Львові інноваційний термінал під назвою «ЛЕО» площею приблизно 15 000 м2, а національний дистриб’ютор «БЕРТА груп» завершив першу чергу логістичного центру UB1, загальна площа якого становитиме 43 000 м2.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №9(206) жовтень 2020.

Передплата на журнал