07.12.2022

Ринок є, він живий. Що відбувається у секторі житлової нерухомості Львова

Будівельний майданчик ЖК ARTHOUSE park, Львів. Фото надане компанією LEV Development

На заході України, зокрема у Львові, будівництво житла майже не зупинялося. Тут обсяги відновлення зведення таких проєктів є одними з найвищих по країні, обсяги запуску нових комплексів – теж. Чи все так позитивно в цьому місті з погляду девелопменту житла?

Текст: Тетяна Антонюк

Майже без паузи

За даними платформи з пошуку нерухомості «ЛУН», станом на листопад у Львові та Львівській області на 88% відновилося будівництво житла, а саме багатоквартирних новобудов. Це стільки ж, як і в Рівненській області, з якою межує цей регіон, але трохи менше, ніж у його інших сусідніх областях. Йдеться про Волинську, Тернопільську, Івано-Франківську, Закарпатську, де показник відновлення будівництва житла варіюється від 92% до 96%.

На початку повномасштабної війни більшість девелоперів призупиняли будівельні роботи. В Києві, наприклад, така пауза тривала трохи більше, ніж місяць. Львів не став винятком. «Усім потрібно було оговтатись і зрозуміти, що відбувається», – каже Ярослав Возняк, керівник Департаменту з продажу групи компаній Avalon. «У нас в місті теж був період, коли не працював жодний будівельний майданчик, але це тривало не дуже довго», – розповідає Андрій Герасимов, СЕО девелоперської компанії «Інтергал-Буд» у західному регіоні. Активність почала відновлюватися на початку березня. Але, як каже забудовник, це не завжди було видно, наприклад, якщо проводилися внутрішньобудинкові роботи: чорнове та чистове оздоблення, електромонтажні та сантехнічні роботи тощо. Починаючи з квітня-травня, активність була помітнішою, коли запрацювали крани.

Звісно, на ринку були компанії, які зупиняли будівництво зовсім ненадовго, й такі, що брали тривалішу паузу: 2-4 місяці залежно від об’єкта. 

Наприклад, група Avalon лише на перші кілька днів зупинила роботи на майданчиках, але виконувала всі інші процеси. «Справа в тому, що крім будівництва завжди є «паперова» та погоджувальна діяльність. Тому закрита для ринку частина процесу не зупинялась взагалі. Аналізували все – відкриті контракти, логістику, на жаль, навіть такі речі, як знищені складські та виробничі потужності контрагентів. Ще нас цікавило, чи є в наших генеральних підрядників достатня кількість співробітників, адже частина чоловіків із військовим досвідом була мобілізована», – пояснив Ярослав Возняк. Після короткої паузи девелопер відновив будівництво на всіх майданчиках. Водночас у компанії відзначають, що обсяги робіт зменшились, а періоди виконання окремих процесів, з огляду на складнощі з логістикою та наявністю матеріалів, змістилися. За цей час девелопер завершив три житлові комплекси: Avalon Holiday (секції 1-2), Avalon Flex, Avalon Zelena St. Сукупно це 810 квартир на 42 000 м2. Станом на початок листопада в різних фазах будівництва в компанії перебували чотири житлові комплекси у Львові: Avalon Holiday, Avalon Up, Avalon Prime, Avalon Yard, а ще один бізнес-центр.

«Наша компанія не стала винятком: у нас теж була тимчасова пауза на майданчиках. Проте ми оговтались, впоравшись із викликами, які перед нами стояли», – розповідає Андрій Герасимов. У Львові девелопер повністю відновив активність. Зокрема, у квітні він повернувся до будівництва ЖК «Семицвіт» (і вже, до речі, завершив його), трохи згодом – до житлового комплексу MillTown, і нині в «Інтергал-Буд» сфокусувалися на тому, щоб наздогнати терміни на цьому майданчику.

Девелоперська компанія LEV Development на 80% відновила активність її об’єктів. Зараз у Львові вона будує чотири житлові комплекси: ARTHOUSE park, FEEL HOUSE, PERFECT LIFE, SILENT PARK, а також два інвестиційні проєкти LEV CITY HOTEL і SMART HOUSE.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №3(224-225) жовтень-листопад 2022.

Передплата на журнал