11.11.2020

Офісна нерухомість Львова: реалії 2020 та надії 2021

ФОТО: Victoria Gardens Offices, Dragon Capital

Гравці ринку офісної нерухомості Львова, які через пандемію коронавірусу зіткнулися зі зростанням вакантності, очікують, що вже наступного року попит на такі приміщення відновиться. Однак наявні бізнес-центри борються за увагу орендарів не лише між собою – найближчим часом очікується відкриття нових об’єктів.

Текст: Оксана Бабенко, Марина Паралюш

Високий попит при низькому обсязі якісних приміщень створював сприятливі умови для інвесторів і девелоперів офісної нерухомості у Львові. Як наслідок, на ринку були заявлені й нові проєкти, і проєкти з реконструкції та розширення наявних будівель. Втім, за останні півтора року це не привело до суттєвого зростання пропозиції на ринку офісної нерухомості Львова. Станом на липень поточного року, за даними консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, офісний фонд у місті оцінювався приблизно у 295 000 м2 загальної орендної площі (або 326 м2 GLA/1000 жителів). Цей показник охоплює всі об’єкти, які позиціюються як бізнес-центри чи адміністративні будівлі.

«Львів є центром бізнес-активності в Західній Україні. А ринок офісної нерухомості цього міста є другим за активністю після столиці та лідером за активністю серед регіонів», – зазначають у консалтинговій компанії Colliers International (Україна). Її фахівці впевнені, що ринок має потенціал і продовжуватиме розвиток. Так, на стадії будівництва перебуває майже такий самий обсяг офісів, який є зараз на ринку. Тож у перспективі найближчих років його пропозиція може подвоїтись. Звісно, якщо не буде драматичних сценаріїв, які змінять плани девелоперів.

МЕНШЕ Й ДЕШЕВШЕ

Втім, нові тренди, спричинені пандемією коронавірусу, скорегували поточну ситуацію на ринку офісної нерухомості Львова не в кращий для орендодавців бік. Арман Саркісян, заступник керівника департаменту представлення інтересів власників офісної нерухомості, Cushman & Wakefield в Україні, зазначає, що наразі стан цього сектора дуже нестабільний. Пандемія, локдаун, карантин і, як наслідок, тренд на віддалений чи перемінний графік роботи компаній негативно вплинули на діяльність бізнес-центрів. За час карантину кількість працівників у бізнес-парку «ОПТІМА-ПЛАЗА» зменшилася орієнтовно на 60-70%. А за оцінками Олени Ховерко, менеджера з оренди комерційної нерухомості, ТОЦ «Інтерсіті», загалом на ринку в офісах продовжують працювати 50% компаній. «Карантин дав багатьом бізнесам розуміння того, що вони можуть працювати віддалено й не менш ефективно, порівнюючи з роботою в офісі, на який потрібно витрачати чималий бюджет», – коментує Віталій Гучко, керівник комерційного відділу, «Інтергал-Буд» (дочірнє підприємство «Фірми «Інтергал»). Тож у такій ситуації деякі компанії відмовилися від орендованих площ. Попит від потенційних орендарів також суттєво знизився. 70-80% – у стільки оцінює падіння попиту на вільні приміщення Леся Тичинська, керівник відділу оренди, БП «ОПТІМА-ПЛАЗА».

Продовження читайте в журналі Commercial Property №9(206) жовтень 2020.