17.02.2022

Офісна нерухомість Києва: рекорди та тренди 2021 року

ФОТО: CP

У 2021 другий рік поспіль на ринок офісної нерухомості Києва було виведено рекордний обсяг нової пропозиції. Однак це не призвело до зростання середнього показника вакантності завдяки тому, що об’єкти відкрилися із доволі високою часткою орендованих площ.

Текст: Тетяна Антонюк, Марина Паралюш

2021 рік, порівнюючи із 2020, виявився більш стабільним для представників ринку офісної нерухомості Києва. Це, як зазначає Олександр Носаченко, керівний директор консалтингової компанії Colliers Ukraine, пояснюється тим, що бізнеси були більш адаптовані до нових реалій. «Тож потрясіння, пов’язані з COVID-19, у 2021 році глобально не вплинули на збій у роботі та ситуацію на ринку офісної нерухомості, а невизначеність у військово-політичній сфері ще не мала істотного впливу», – каже експерт. Окрім того, позитивний вплив на ринок мав початок національної кампанії з вакцинації – додає Ірина Круппа, генеральний директор БФК Gulliver.

Підбиваючи підсумки 2021 року, можна виділити такі тенденції:

  • стабілізація ситуації та настроїв після коливань на ринку офісної нерухомості, що мали місце у 2020 році;
  • збереження високих темпів будівництва, як наслідок – виведення значного обсягу нової пропозиції;
  • стабільне поглинання та достатньо велика кількість угод у нових офісних будівлях, що обумовлено, зокрема, й релокацією орендарів;
  • помірне зростання орендних ставок;
  • відсутність зростання вакантності.

Проте головна тенденція, на яку звернули увагу майже всі гравці ринку, стосується змін в організації робочих процесів. А саме: формат віддаленої роботи зменшує обсяги, які він набув торік, – бізнеси почали повертати працівників до офісів. «Частка компаній, які повністю перейшли на віддалений режим, – незначна», – розповідають у компанії Forum Group. Інші ж, як каже Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд», повністю або частково почали повертати співробітників до звичних умов праці в офісі, щойно послабилися епідеміологічні обмеження. Звісно, не всі готові увійти у стандартний режим. Наприклад, за час віддаленої роботи багато людей встигли відвикнути від щоденних поїздок із дому на роботу і назад, звикли до певної гнучкості, яку дає цей режим. Тому на ринку сформувалася і вже можна казати, що закріпилася гібридна модель. «Такий режим передбачає поєднання праці в офісі та з дому або інших місць», – пояснюють у компанії Forum Group.

Гібридна модель певним чином впливає на вимоги бізнесів до орендованих приміщень.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(221-222) січень-лютий 2022.