29.12.2020

Офіси Харкова: на старих ресурсах

На фото: IT-парк Manufactura

ФОТО: «СТРОЙ СІТІ DEVELOPMENT»

Попри зростання популярності формату віддаленої роботи, наявні офісні об’єкти поки відчули несуттєвий вплив пандемії, і Харків не став винятком у цьому плані. Однак якщо в найкращих об’єктах вакантність практично не змінилась, то загалом на ринку вона зросла. До запуску в місті готується низка бізнес-центрів і багатофункціональних проєктів з офісами, яким доведеться поборотись за інтерес орендарів.

Текст: Тетяна Хом’як


Попри те, що Харків – один із лідерів за темпами розвитку ІТ-індустрії, а саме цей сегмент забезпечує найбільші обсяги поглинання офісних приміщень протягом останніх кількох років, місто все ще демонструє досить низькі обсяги введення в експлуатацію бізнес-центрів. Та й чимало проєктів, які були відкриті за останні роки, є або невеликими за площею, або реновацією старих будівель, або довгобудами. Саме реконструкція старих адміністративних і промислових об’єктів (адміністративних установ, колишніх фабрик, заводів) на офісні проєкти є однією з основних тенденцій на цьому ринку – зазначають у консалтинговій компанії Colliers International (Україна). За її ж даними, загальна пропозиція професійних офісних приміщень у Харкові, що належать до класів А та В, становить близько 167 000 м2.

Цього року в Харкові завершилось будівництво чотирьох проєктів. Зокрема, бізнес-центру Diamond City А-класу (загальна площа – 26 500 м2, офісна орендна площа – 17 750 м2), що розміщений на вул. Отакара Яроша. Це єдиний об’єкт офісної нерухомості в місті, який зводився відповідно до стандарту «зеленого» будівництва LEED. Також, за даними інвестиційно-консалтингової компанії «Проконсул», у 2020 році на ринок вийшли два нові об’єкти класу В і В+ відповідно – БЦ «ЮМ-ІНВЕСТ» на вул. Академіка Проскури (загальна площа – майже 7900 м2, орендна – 5900 м2) від однойменного девелопера «ЮМ-Інвест» і перший корпус IT-парку Manufactura під назвою Home на вул. Ю. Чигирина (загальна площа – близько 7500 м2), девелопером якого є компанія «Строй Сіті Development». Окрім цього, у четвертому кварталі поточного року в місті був введений в експлуатацію БЦ Rotunda Hall (загальна площа – 4950 м2, орендна – 4240 м2) на вул. Манізера, який позиціюється девелопером – компанією «Ротонда Хол» – у класі А.

Втім, як зазначив Андрій Моченков, експерт з інвестицій у комерційну нерухомість компанії «Проконсул», пандемія негативно вплинула на темпи будівництва та введення в експлуатацію більшості об’єктів, які планувались у поточному році. Запуск частини з них було перенесено на 2021 рік. Наприклад, знову відтермінувалось відкриття БЦ «Соломон», а вихід цього об’єкта на ринок планувався ще торік.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №11(208) грудень 2020.