04.04.2023

Нові випробування. Ситуація на ринку офісної нерухомості Києва

У 2022 році в Києві було введено в експлуатацію близько 52 000 м2 нових офісних приміщень, серед них кампус в інноваційному парку UNIT.Сity. ФОТО: FACEBOOK.COM/PBGKOVALSKA

Торік офісний ринок Києва, попри складнощі та ризики, все ж поповнився новими бізнес-центрами. Запитувані ставки оренди дещо знизились. Але реальна ціна, яку платять орендарі, ще нижча, адже орендодавці надають пільгові умови наявним і потенційним резидентам. Вимоги компаній до офісних об’єктів розширились: тепер важливими стали наявність укриттів чи безпечних зон, забезпечення безперебійним електропостачанням і стабільним інтернет-зв’язком.

Текст: Тетяна Антонюк

ОФІСИ ЗНОВУ В ПОПИТІ

Обстріли енергетичної інфраструктури, які тривали із жовтня 2022 року, завдали масштабних втрат для країни та спричинили проблеми з електропостачанням. Відтоді почалися відключення світла, які, зокрема, негативно впливали на роботу бізнесів. Однак якщо говорити про Київ, то ці відключення привели до повернення працівників до офісного режиму. «Проблеми з електроенергією стали тригерами для відновлення активності відвідування орендарями бізнес-центрів. Під кінець року повернулися навіть ті, які з «ковідних» часів працювали дистанційно. Наприклад, в умовах відключення світла почали активно відвідувати офіси співробітники IT-компаній», – коментував Олексій Ланко, провідний експерт компанії Colliers Ukraine у секторі офісної нерухомості. За його даними, відвідування зросло суттєво й у деяких бізнес-центрах цей показник сягав 70-80%. До цього з початком воєнних дій воно значно впало: в перші тижні було мінімальним, а станом на травень-червень сягало 25-30%.

Тенденція збільшення трафіку стосувалася бізнес-центрів чи окремих офісів, забезпечених усім необхідним для того, щоб люди могли працювати. Йшлося передусім про безперебійні джерела електропостачання (дизельні генератори). «Нині бізнес-центри стали не лише місцем для роботи, але й справжніми пунктами незламності, – додала Олена Забужко, комерційна директорка київського БФК Gulliver (до складу якого входять БЦ і ТРЦ). – Адже в офісах можна зарядити ґаджети, зігрітися та навіть прийняти душ».

Як каже Катерина Зінчук, представниця власника з питань оренди київського БЦ Horizon Office Towers, з останнього кварталу 2022 року спостерігалося не лише збільшення рівня відвідування офісів працівниками наявних резидентів, а й зростання попиту з боку нових орендарів до бізнес-центрів, що максимально приділили увагу питанням автономності та вжили відповідних заходів. Тобто безперебійне джерело електроенергії стало новою вимогою для потенційних орендарів. Поки загроза ймовірного блекауту зберігалася, за словами Олени Забужко, головним завданням лендлордів було забезпечити повноцінне автономне функціонування об’єктів. І йшлося не лише про резервне живлення, а й стабільний інтернет, запаси технічної води, навіть додаткові сервіси для резидентів. За її прогнозами, ці складові найперше впливатимуть на затребуваність офісних будівель у 2023 році.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(226-227) лютий-березень 2023.

Передплата на журнал