15.09.2021

M&A в Україні: ринок зростає

Фото: okko.ua

Згідно з результатами дослідження «M&A Radar: Україна», проведеного компанією KPMG в Україні, у першому півріччі 2021 ринок злиття та поглинання відновив темпи зростання. Так, за цей час було укладено 46 угод проти 26 за аналогічний період 2020 року. Однак їх загальна вартість приблизно у 1,5 рази менша, ніж торік. Наводимо основні висновки дослідження.

  • Після року злетів і падінь український ринок M&A відновив темпи зростання за кількістю угод – підвищення становило 77%: 46 у першому півріччі 2021 порівняно з 26 у першому півріччі 2020. Однак ще зарано говорити, що цей сектор повністю відновився, оскільки кількість угод ще не досягла пікових показників 2018-2019 років. Проте є підстави висловлювати стриманий оптимізм щодо перспектив розвитку українського ринку M&A.
  • Хоча в першому півріччі 2021 кількість оголошених угод становила 46, їх сукупна вартість знизилася на 38% до $269 мільйонів. Водночас висновки щодо падіння вартості українського ринку M&A є певною мірою спірними з огляду на надзвичайно низький рівень прозорості угод, який став найнижчим із 2013 року. Так, була розкрита вартість лише 28% з них. Для порівняння: у першому півріччі 2020 було розкрито 58%, а загалом за минулий рік – 48%.
  • Економічна та соціальна турбулентність, спричинена пандемією COVID-19, вплинула на можливості й апетит українських і закордонних інвесторів, що зумовило зниження рівня прозорості та середньої вартості угоди. Остання впала до $21 мільйона, що на 28% нижче від рівня, зафіксованого в першому півріччі 2020 ($29 мільйонів). Окрім того, за перше півріччя 2021 не було оголошено жодної угоди вартістю понад $100 мільйонів; акцент змістився в бік більшої кількості невеликих угод.
  • У першому півріччі 2021 переважна більшість українських угод злиття та поглинання відбувалися за участі вітчизняних інвесторів: 72% від загальної кількості, тобто 33 угоди.

КІЛЬКІСТЬ І ВАРТІСТЬ УГОД M&A В УКРАЇНІ, 2013 – ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2021

216-g1.png

Джерело: KPMG в Україні

  • Іноземні інвестори в першому півріччі 2021 оголосили про 13 угод (за перше півріччя 2020 – 10 угод) загальною вартістю $165 мільйонів (що аналогічно вартості за перше півріччя 2020).
  • Земельна реформа сприяла зростанню інтересу до галузі сільського господарства. 1 липня 2021 року почалася реалізація довгоочікуваної ініціативи щодо земельної реформи; це дозволить громадянам України купувати та продавати земельні ділянки площею до 100 гектарів на рік. Також очікується, що з наступного року право на торговельні операції на ринку землі отримають зокрема й українські компанії. Як наслідок, у першому півріччі 2021 вже спостерігалося зростання інтересу з боку вітчизняних корпорацій до M&A щодо земельних банків, оскільки ринок в очікуванні зростання цін на землю. За цей період було оголошено про п’ять угод з консолідації земельних банків українськими суб’єктами господарювання.

КІЛЬКІСТЬ І ВАРТІСТЬ УГОД M&A У ГАЛУЗІ НЕРУХОМОСТІ ТА БУДІВНИЦТВА В УКРАЇНІ, 2013 – ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2021

216-g2.png

Джерело: KPMG в Україні

  • Загалом за кількістю угод злиття та поглинання 70% припадало на п’ять секторів: сільське господарство (дев’ять угод), інновації та технології (вісім), енергетику та комунальні послуги (сім), сектор споживчих товарів (чотири), нерухомість і будівництво (чотири).
  • Попри наслідки пандемічних обмежень і їхній вплив на сферу офісної нерухомості та мережі роздрібної торгівлі, й надалі спостерігається інвестиційний інтерес до українського сектора нерухомості. Загалом, за перше півріччя 2021 у цій галузі було оголошено про чотири угоди (така ж кількість була і в першому півріччі 2020). Водночас відома вартість лише однієї з них. Зокрема, цього року компанія ОККО придбала Херсонський нафтоперевалювальний комплекс. Група Dragon Capital, ставши власником офісно-логістичного комплексу Amtel (загальна площа – 100 208 м2) у Київській області, додала у свій портфель складської нерухомості вже 11-й об’єкт. Ще одне значне придбання здійснив Вадим Столяр, який інвестував у столичний БЦ «Парус» (орендна площа – приблизно 50 000 м2).
  • Згідно з прогнозами компанії KPMG в Україні 2021 рік може бути досить успішним для ринку M&A, а загальна кількість угод може становити 80-90, що досягне чи навіть перевищить показники 2019 року. «Ми зберігаємо оптимізм щодо того, що друге півріччя 2021 продемонструє подальше зростання українського ринку M&A з позицій як кількості, так і вартості угод», – коментує Світлана Щербатюк, директор практики супроводження корпоративних угод, KPMG в Україні. За її словами, сприятиме цьому, зокрема, відкладений попит із боку іноземних і внутрішніх інвесторів. Окрім того, у травні було знято обмеження щодо приватизації великих державних корпорацій, й уряд України розраховує отримати до кінця року $450 мільйонів, переважно від іноземних інвесторів. Серед перших великих державних корпорацій, що будуть виставлені на приватизацію, – завод «Більшовик» і «Президент Готель» у Києві.

*Звіт підготовлений на основі бази даних KPMG в Україні з M&A, яка охоплює транзакції, де об’єкт придбання або покупець, або обидва є українськими сторонами. Усі дані ґрунтуються на транзакціях, завершених у період із 1 січня до 30 червня 2021 року або оголошених протягом цього періоду, але призупинених станом на 30 червня 2021 року.