09.02.2023

Коворкінги енергетичної незламності

Коворкінговий простір «Незламний хаб» у ТЦ «Епіцентр», Київ. Фото: facebook.com/epicentrkua

Супермаркети та торгові центри, АЗС і спортивні комплекси… стали пунктами незламності для українців, які стикнулися з першим в історії країни блекаутом. Нові виклики, спричинені продовженням російської воєнної агресії, спонукали бізнес взяти на себе місію забезпечити громадянам місця і для зарядки ґаджетів та доступу до інтернету, і для роботи та навчання. Відтак широкого розповсюдження набули безкоштовні коворкінги.

Текст: Тетяна Маєвська


Протягом жовтня 2022 – січня 2023 року українська енергетична система зазнала руйнувань небачених масштабів внаслідок цілеспрямованих російських ракетних атак.

За даними Германа Галущенка, міністра енергетики України, внаслідок обстрілів були ушкоджені всі теплові електростанції країни, знеструмлено десятки високовольтних повітряних ліній. Мільйони людей зіткнулися з довготривалими, подекуди – кількаденними, відключеннями світла, повною відсутністю мобільного й інтернет-зв’язку, проблемами з водо- та теплопостачанням.

Для забезпечення безперебійної роботи об'єктів більшість гравців торговельної нерухомості поступово прийшли до рішення придбати потужні генератори. А після їх установки зрозуміли – можуть ділитися електроенергією з відвідувачами, які шукають можливості залишатися на зв'язку з рідними, зарядити телефони, зігрітися. Проте багато хто приходив не тільки за цим, але й щоб попрацювати.
Одними з перших на потребу людей у місцях для роботи звернули увагу в компанії «Епіцентр К». Її стратегія вже багато років передбачала, що кожен ТЦ з моменту будівництва має бути обладнаний генератором для уникнення перебоїв у торгівлі. 

На фоні масових відключень електропостачання спостерігався великий інтерес людей до запущеного компанією проєкту «Ділимось світлом». Він передбачав встановлення в усіх торгових центрах мережі «Епіцентр» пунктів підзарядки ґаджетів «Заряджайзери». Та дуже часто люди приходили не лише зарядити телефони, але й, користуючись доступом до інтернету, попрацювати. Однак можливості для цього в торгових центрах були обмежені.

«Через постійні перебої зі зв'язком багато людей, зокрема і з дітьми, приходили в «Епіцентр», щоб скористатися інтернетом, вийти на контакт із рідними та дізнатися останні новини. Ще ми відчули потребу у створенні додаткових площ, де можна було б прийти попрацювати чи повчитися в умовах стабільного інтернету та світла», – пригадує Юлія Чудновець, керівниця департаменту зі зв'язків із громадськістю групи компаній «Епіцентр К». 

Тож наприкінці листопада в ритейлера виникла ідея створити в одному з об’єктів безкоштовний коворкінговий простір. Відповідні можливості були саме в «Епіцентрі» на вул. Почайній у Києві. Там облаштували приблизно 1500 м2 під «Незламний хаб» – це практично половина всього третього поверху ТЦ, який займає 3250 м2. На старті було створено 150 безкоштовних місць для роботи. Проте через великий потік зацікавлених людей вже через тиждень їх кількість зросла до 300.

Відгук на ініціативу Президента

Паралельно з проєктом «Епіцентру», за ініціативи Президента України, по всій країні почали розгортати «Пункти Незламності», в яких також у випадку аварійного відключення електроенергії можна зігрітися, зарядити телефони, випити гарячі напої тощо. Розміщуються такі пункти в закладах освіти, будівлях обласних і військових воєнних адміністрацій, органів місцевого самоврядування тощо. Розраховані ці об’єкти на одночасне перебування від 40 до 500 осіб. 

Долучитися до проєкту та відкрити у себе «Пункти Незламності» також закликали відповідальний бізнес: магазини, аптеки, АЗС, відділення банків, кафе та ресторани. Обов'язкова умова – забезпечити можливість безкоштовно зігрітися та зарядити пристрої за відсутності централізованого електропостачання. Всі додаткові послуги можуть бути платними залежно від рішення власників, зазначили ініціатори. Досить швидко до проєкту почали приєднуватися й найбільші гравці торговельної нерухомості столиці.

Так, на початку грудня про відкриття «Пункту Незламності» заявили у ТРЦ Lavina Mall: він розмістився на другому поверсі на площі діючого фуд-холу. «Тепер це місце, де можна підзарядити ґаджети, попрацювати, обрати зручне місце в лаунж-зоні від наших партнерів, щоб зігрітися, перекусити й випити безкоштовного гарячого чаю», – повідомили в ТРЦ.

Паралельно «Пункт Незламності» на площі 1000 м2 запустив ТРЦ Respublika Park. Тут облаштували місця для відпочинку з теплом, світлом і водою. «Можна прийти попрацювати, зарядити ґаджети, скористатися безкоштовним доступом в інтернет через мережу Wi-Fi, зігрітися теплим чаєм, кавою з печивом», – йшлося в повідомленні ТРЦ. 

Про запуск «Пункту Незламності» в ТРЦ River Mall заявили ще наприкінці листопада в Дарницькій райдержадміністрації. А в середині січня Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів «Планета Кіно», повідомив про облаштування безкоштовного коворкінгу в цьому ТРЦ у фоє кінотеатру, яке тимчасово не використовувалося. «Ця територія не була облаштованою, в ній не був завершений ремонт, не було меблів. Я звернувся по допомогу… і нам вдалось організувати цей пункт», – написав Дмитро Деркач у Facebook, додавши, що ця зона працює на безоплатній основі, а неподалік діє кафе. До облаштування коворкінгу долучилися й інші компанії та приватні особи, зокрема, «OLX Україна» передала частину меблів зі свого київського офісу.

Одразу два безкоштовні «енергетичні хаби» Dream Energy Hub площею 300 м2 з'явилися в середині грудня в ТРЦ DREAM yellow і ТРЦ DREAM berry. До цих хабів відвідувачам дозволили приносити власну їжу та напої. А в київському маркет-моллі «Даринок» створили ціле «Містечко Незламності», де люди можуть зігрітися, зарядити ґаджети, провести час із дітьми.

Експерименти з форматами

Якщо в державних і комунальних установах «Пункти Незламності» можуть працювати цілодобово, то в комерційних їхній графік переважно збігається з годинами роботи цих об'єктів.

Дещо інший формат спробував запровадити продуктовий ритейлер «Сільпо». В компанії вирішили відкрити в Києві перший автоковоркінг, який передбачає можливість працювати з автівок.

«Коли на роботі чи вдома немає світла, українці їдуть шукати його в інші райони або намагаються працювати просто з автівок. На жаль, зв’язок у таких випадках не завжди стабільний. Тож ми обладнали паркінг магазину на вул. Березневій системами Starlink, щоб наші гості могли приїжджати туди й спілкуватися та працювати онлайн без обмежень», – розповіла Катерина Огуряєва, директорка з маркетингу мережі супермаркетів «Сільпо». 

Гостям також доступна опція замовлення продуктів і доставки їх із магазину кур’єрами прямо до автомобілів. Катерина Огуряєва також повідомила про плани «Сільпо» впроваджувати цей формат і в інших маркетах мережі.

Безкоштовний коворкінг-простір в останній день 2022 року відкрив і один зі столичних девелоперів. Зокрема, компанія TARYAN Group запустила «Коворкінг незламності» на базі lifestyle-клубу TSARSKY. Окрім робочої зони тут передбачили дитячий куточок, встановили телевізори, в наявності є аптечки тощо. Як зазначили в компанії, коворкінг працюватиме протягом трьох місяців (до кінця березня). 

Комерційні проєкти

Після придбання архітектурним бюро archimatika потужного генератора для свого київського офісу, стало зрозуміло: він дає більше електроенергії, ніж потрібно для обслуговування команди. Тоді виникла ідея підтримати колег по цеху й запустити «архітектурний центр незламності», поділившись робочими місцями. «Ми зробили коворкінг для архітекторів, інженерів і всіх, для кого архітектура – це улюблена справа», – повідомили в компанії.

Для відвідувачів передбачили можливість нетворкінгу, колаборацій у проєктах із колегами та доступ до внутрішніх заходів бюро archimatika. Користування робочим місцем, яке надається поденно або помісячно, платне. 

Блекаут в країні стимулював й операторів класичної офісної нерухомості глянути в бік коворкінгів. В умовах зростання вакантності на ринку залучення індивідуальних клієнтів стало новою опцією для ефективного використання наявних площ, які до того ж змушені працювати на генераторах, що суттєво підвищило вартість комунальних послуг.

Так, власну мережу коворкінгів YOUR COWORKING запустила компанія Forum Group. Рішення про її створення було ухвалено в грудні як одна з відповідей на блекаут. «Ми розуміємо, що в наш час багатьом достатньо складно орендувати офісні приміщення, сплачувати за сервіс і комунальні послуги. Працювати вдома неймовірно складно, а в кафе – часто некомфортно. Тоді як коворкінги – дуже гарний варіант для комфортної, а найголовніше, безперебійної роботи», – зазначили в компанії. Загалом такі приміщення діють у чотирьох її БЦ у Києві: Forum West Side, Forum Infinity, Forum Business City, Forum Victoria Park.

Комерційні коворкінги відкрилися й у торгових центрах. Наприклад, 28 грудня на третьому поверсі ТРЦ Respublika Park запустили креативний простір Coworking anti cafe 80 LVL з опцією оренди робочих місць і кімнат за окрему плату. А в ТРЦ River Mall відкрили комерційний коворкінг-проєкт Rivworking.

Перспективи трансформації

Соціальні коворкінги стали важливою складовою допомоги, яку бізнес продовжує надавати населенню в умовах надскладної ситуації в країні. Внесок великих і маленьких компаній за час повномасштабних воєнних дій в Україні вимірюється вже мільярдами гривень. Все це безумовні витрати бізнесу, які інвестуються в перемогу. Та історія широкомасштабної популяризації коворкінгів може мати продовження й після завершення війни. Деякі гравці, які вперше запровадили такий безкоштовний формат, уже аналізують результати його роботи та вивчають перспективи розвитку подібних проєктів, але вже комерційних.

У мережі «Епіцентр» кажуть: основна місія та ідея «Хаба незламності» – використовуючи власні ресурси, надати підтримку українцям, які не можуть працювати через аварійні відключення світла, відсутність інтернету та зв’язку. Це тимчасове рішення, потреба в якому зникне після завершення війни та відновлення енергетичної інфраструктури країни.

Нині ритейлер не розглядає інші локації для відкриття коворкінгів. Втім можливості тимчасового розміщення для роботи в періоди відключень електроенергії є в усіх ТЦ мережі завдяки пунктам підзарядки ґаджетів «Заряджайзери».

Зараз компанія вивчає досвід роботи безкоштовного коворкінгу й не відкидає можливості трансформації проєкту на комерційний. За даними «Епіцентру», завантаження хаба залежить від інтенсивності відключень електроенергії. У періоди довготривалої відсутності світла зростає кількість відвідувачів коворкінгу, і навпаки. «У період свят і сезонних відпусток ми бачили деяке зниження відвідуваності хаба. Тому плануємо проведення на його території додаткових заходів для волонтерів і громадських організацій для максимально плідного використання цих площ», – зазначила Юлія Чудновець. А рішення щодо можливої його монетизації компанія ухвалюватиме лише після закінчення війни.