05.08.2021

Комерційна нерухомість Києва: підсумки першого півріччя 2021

БЦ «ЛУВР». Фото: IS

Якщо торік пандемія стала шоком для ринку комерційної нерухомості, то цього року його гравці дещо легше переносять її вплив. У першому півріччі 2021 найбільше потерпав торговельний сегмент через локдауни та заборону роботи у такі періоди. А готельний сектор наприкінці першої половини року отримав зиск від збільшеного туристичного потоку. Офісний сегмент Києва демонстрував позитивні настрої, оскільки разом зі стартом корпоративних програм вакцинації бізнеси почали повертати співробітників до централізованої роботи в офісі. Складський сектор продемонстрував зростання обсягів, зниження вакантності та стабільність ставок оренди.

Текст: Тетяна Антонюк

ОФІСНА НЕРУХОМІСТЬ

ПОЗИТИВНІ НАСТРОЇ

Порівняно з 2020 роком нині гравці офісного ринку Києва більш адаптовані до нових реалій. Тож потрясіння поточного року, спричинені COVID-19, зокрема суворий локдаун у Києві з обмеженою роботою транспорту, значно не вплинули на ситуацію в цьому секторі нерухомості. Ба більше. Як стверджують фахівці консалтингової компанії Colliers Ukraine, ринок починає поступово відновлюватися. У консалтинговій компанії CBRE Ukraine уточнюють, що сектор офісної нерухомості Києва демонстрував позитивну динаміку саме в другому кварталі 2021 року, оскільки економічна ситуація покращилася разом із початком корпоративних програм вакцинації. Це сприяло тому, що бізнеси почали повертати співробітників до централізованої роботи в офісі. «Звісно, є приклади компаній, які планують працювати у віддаленому або гібридному режимі на постійній основі», – зазначають у Colliers Ukraine. Це один із трендів, який спостерігатиметься в цьому секторі. У CBRE Ukraine додають, що на ринку розвинеться формат work-from-anywhere, тобто співробітники зможуть працювати з будь-яких зручних для них локацій. «Окрім того, використання офісу все більше орієнтуватиметься на технології, гнучкість, відкритість і колективну роботу. Типові приміщення неминуче застаріватимуть», – упевнені фахівці CBRE Ukraine.

ВАКАНТНІСТЬ

За даними компанії CBRE Ukraine, у першому кварталі 2021 року орендна активність знизилася порівняно з четвертим кварталом 2020 року. За цей час було поглинуто 11 000 м2. А в другому кварталі поточного року орендна активність зросла до 26 000 м2. Попит переважно спостерігався із боку FMCG-компаній, агропромислового бізнесу, сектора будівництва та девелопменту. Водночас, за підрахунками CBRE Ukraine, рівень вакантності на ринку офісної нерухомості зріс на 0,4 п.п. до 14,4% у другому кварталі порівняно з першим кварталом 2021 року. Серед причин – вихід нової пропозиції.

Олександр Носаченко, керівний директор Colliers Ukraine, додає, що на ринку спостерігається попит на якісні проєкти з грамотною концепцією, яка відповідає новим реаліям. Орендарі розглядають різні варіанти: як переїзд до нового офісу з метою оптимізації витрат або поліпшення якості орендованого приміщення, так і розширення поточних площ у зв'язку з масштабуванням бізнесу. Однак компанія має дещо інші дані щодо вакантності на ринку. Експерти Colliers Ukraine зазначають, що цей показник досить стабільний, на відміну від інших періодів фінансових криз. Упродовж першого півріччя 2021 спостерігалося зниження середнього рівня вакантності в бізнес-центрах класів А і В з 11,5% до 11,1%. Зокрема, частка вільних площ у бізнес-центрах А-класу скоротилася з 10,8% на початку року до 10,6%, а вакантність у будівлях класу В – з 11,6% до 11,3%.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №7(215) липень 2021.

Передплата на журнал