25.03.2020

Кліматичне обладнання: економно й екологічно

Після стабілізації економіки темпи розвитку ринку кліматичних систем будуть вражаючими. При цьому мова йде не лише про кількісне зростання сектора, а й про якісний розвиток такого обладнання

ФОТО: «ЛІКОНД»

ВСЕСВІТНІЙ КУРС НА ЗНИЖЕННЯ СПОЖИВАННЯ РЕСУРСІВ І ПОСИЛЕННЯ ВИМОГ ДО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЗОБОВ'ЯЗУЮТЬ ВИРОБНИКІВ КЛІМАТИЧНИХ СИСТЕМ УДОСКОНАЛЮВАТИ НАЯВНІ АБО СТВОРЮВАТИ НОВІ ЕФЕКТИВНІШІ Й ЕКОЛОГІЧНІШІ ПРОДУКТИ. ЩО ПРОПОНУЄ ТА ЧОГО ОЧІКУВАТИ РИНКУ КЛІМАТИЧНОГО ОБЛАДНАННЯ УКРАЇНИ?

Текст: Оксана Бабенко


ПОЗА ЗОНОЮ КОНТРОЛЮ

У 2020 році, за оцінками гравців кліматичного ринку України, очікувалося зростання цього сектора на рівні 10-20% порівняно з 2019 роком залежно від підсегмента такої продукції. Серед драйверів приросту експерти називали збільшення кількості проєктів з реконструкції будівель, оновлення техніки на сучасніші аналоги для зниження витрат на енергоресурси й індивідуалізований облік їх споживання тощо. А серед стримувальних факторів компанія-постачальник кліматичного обладнання Aclima називала ослаблення національної валюти на початку 2020 року, що могло б відтермінувати старт продажів побутових кондиціонерів, але при цьому позитивно вплинути на продукцію українського виробництва, а також зниження ціни природного газу, що призвело б до сповільнення зростаючого тренду на ринку побутових і комерційних теплових насосів.

Однак зазначені прогнозні показники зростання ринку, швидше за все, не будуть досягнені. Адже до локальних факторів, які визначають динаміку різних бізнес-секторів, у тому числі й сегмента кліматичного обладнання, додався так званий «чорний лебідь» – це пандемія коронавірусу, через яку за ланцюговою реакцією постраждало багато сфер економіки. «Через загрозу коронавірусу, який став свого роду тригером для початку нової світової фінансово-економічної кризи, досить складно спрогнозувати як розвиток економіки України загалом, так і розвиток кліматичного ринку зокрема», – каже Володимир Степура, директор компанії «Ліконд», дистриб'ютора кліматичного обладнання DAIKIN в Україні.


ДИНАМІКА РИНКУ

Прогноз позитивної динаміки ринку кліматичного обладнання на 2020 рік був обумовлений непоганими результатами галузі в 2019. Якщо говорити про сектор кондиціонерів повітря, то, за оцінками компанії «Ліконд», торік продажі становили близько 390 000 штук. Це приблизно на 15-20% більше, ніж у 2018. Кількісний ріст кондиціонерного сектора відбувався головним чином завдяки сегменту бюджетних моделей – так пояснюють у компанії «Ліконд». «Звісно, в грошовому вираженні картина виглядає набагато скромніше. Дається взнаки досить низька купівельна спроможність населення і відсутність реальних іноземних інвестицій в економіку нашої країни», – додає Володимир Степура.

«Якщо говорити про ринок кліматичного обладнання, то його варто оцінювати, розділяючи на побутове та комерційне застосування, оскільки це два принципово різні сектори», – говорить Сергій Коноплястий, керівник технічного департаменту компанії Aclima. В комерційному сегменті, за даними компанії, лідером за приростом продажів у 2019 році стали мультизональні системи (вони ж VRF-системи) – за цей період було реалізовано понад 1600 штук зовнішніх блоків для VRF, у тому числі й для міні-VRF. Порівняно з 2018 роком зростання становило 22-25%. Також збільшилися продажі складніших у проєктуванні та монтажі систем чилер-фанкойл: у 2019 році було реалізовано близько 260-270 одиниць холодильних машин (чилерів) і близько 4500 штук фанкойлів, що на 8% більше, ніж у 2018.

Продолжение читайте в журнале №2(199) березень 2020.