05.02.2021

Карантинні гойдалки: огляд ринку ТРЦ Дніпра у 2020 році

ФОТО: ТРЦ NEO PLAZA

Після п’ятирічної стагнації ринок торговельної нерухомості Дніпра перейшов до етапу якісних змін. Деякі ТЦ/ТРЦ міста провели реновацію чи розширення, поліпшивши свою концепцію та тенант-мікс. Однак пандемія коронавірусу в 2020 році поки не дала змогу девелоперам конвертувати інвестиції в підвищення прибутковості об’єктів. 

Текст: Віктор Нагорський


2020 рік, без сумніву, став справжнім викликом як для світової, так і для української економіки. Зокрема – для галузі ритейлу та торговельної нерухомості. Остання зіткнулася з тривалим весняним локдауном, осіннім карантином вихідного дня та ще одним зимовим локдауном вже на початку 2021 року, які негативно позначилися на відвідуваності та товарообігах торгових центрів. Багато ритейлерів у ТЦ/ТРЦ були змушені тимчасово припинити роботу. І навіть ті магазини, які могли торгувати в періоди жорстких карантинних обмежень, фіксували спад продажів через загальне зниження споживчих настроїв. Як наслідок, більшості роздрібних мереж довелося призупинити програми розвитку чи навіть закривати магазини. У таких умовах девелопери та керівні компанії були змушені надавати партнерам суттєві знижки чи повні орендні канікули, значно втрачаючи в прибутковості об’єктів, а також адаптувати роботу до нових реалій. У цьому контексті ринок торговельної нерухомості Дніпра не став унікальним, зіткнувшись із проблемами, властивими й іншим містам країни.


ДАЛЕКО ВІД НАСИЧЕННЯ

За даними консалтингової компанії UTG, станом на кінець 2020 року в Дніпрі функціонувало 46 торгових об’єктів, зокрема 2 регіональних, 6 окружних, 12 мікрорайонних, 17 спеціалізованих ТЦ і 9 окремих будівель гіпермаркетів. Найбільшими ТРЦ міста залишаються «Караван» з орендною площею 77 870 м2 і ТРК «МОСТ-сіті» з орендною площею 33 000 м2.

Відповідно до класифікації ICSC, без урахування дрібних магазинів, приміщень формату стріт-ритейл, ринків та окремих супер- і гіпермаркетів сукупна площа торгових об’єктів становить понад 406 000 м2, що відповідає показнику 405,1 м2/1000 жителів або понад 1000 м2/км2 загальної площі міста. «Тож за рівнем забезпеченості торговими площами Дніпро займає середні позиції в Україні», – кажуть
у компанії UTG.

Трохи інші дані щодо насиченості ринку озвучують в Українській Раді Торгових Центрів (УРТЦ), яка була створена на базі ICSC. За її інформацією, наразі Дніпро перебуває на сьомому місці серед обласних центрів України за рівнем насиченості торговими площами в торгових центрах із показником 344,3 м2/1000 жителів міста. Дмитро Топольськов, голова дослідницької групи УРТЦ, зазначає, що в Дніпрі цей показник на 26% вищий, ніж у середньому в обласних центрах України. «Ринок торговельної нерухомості Дніпра сформувався в довоєнний період. Упродовж п’яти років (із 2014 до 2019) у місті не було відкрито жодного торгового центра. З 2019 року ситуація стала змінюватися – спостерігався приріст таких площ. Водночас процеси, які мають місце в Дніпрі, можна назвати, швидше, якісними змінами ринку. Основна тенденція – це реновація торгових центрів», – стверджує Дмитро Топольськов.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(209) січень 2021.