14.10.2021

Інвестиції в нерухомість: не завдяки, а всупереч

Пандемія стала шоком для ділових ринків і призвела до просідання обсягів інвестицій. Проте комерційні площі залишаються ліквідним активом, тому проблеми, спричинені коронавірусом, можуть лише призупинити запуск нових таких об’єктів. Водночас ця криза створила передумови до зміни підходів до інвестування.

Текст: Яна Писарєва


9 вересня в Києві відбувся RAU Investment Forum 2021 від Асоціації рітейлерів України, в межах якого фахівці ринку поділилися думками щодо стану секторів нерухомості та ритейлу, а також оцінили вплив карантинних обмежень і наявні можливості для інвестицій у подальший розвиток цих сегментів.

Більшість учасників заходу позитивно охарактеризували тенденції, що спостерігаються в українській нерухомості та ритейлі нині. За словами Андрія Вавриша, засновника та CEO девелоперської компанії SAGA Development, як би дивно це не звучало, Україна входить до числа країн, які десь навіть виграли від COVID-19. «Адже на виході ми отримали масштабне зростання попиту на продукти харчування та розвиток деяких сегментів ритейлу. Тому можу з упевненістю сказати, що 2021 рік – це час зростання», – підкреслив він.

Тенденції зростання продажів підтверджуються також і даними Держкомстату України: із січня до вересня поточного року порівняно з аналогічним періодом 2020 оборот роздрібної торгівлі збільшився на 12,9%. Крім цього, якщо торік капітальні інвестиції скоротилися в усіх сферах економіки України, то в першому півріччі 2021 вони показали зростання на 4,2%. Водночас в операціях з нерухомістю спостерігалося збільшення вкладень на 25,9%, а у сфері оптової та роздрібної торгівлі – на 25,3%. Хоча головним джерелом фінансування як і раніше залишаються власні кошти українських підприємств та організацій.

Іноземні інвестори, навпаки, займають вичікувальну позицію. Що цілком зрозуміло, адже, як повідомляє ІА «Інтерфакс-Україна», аналітики погіршили прогноз зростання української економіки загалом на 2021 рік із 4,6% до 3,5%. Це обумовлено гіршими, ніж очікувалося, попередніми даними ВВП у другому кварталі цього року (5,4% проти прогнозованих раніше 7,5%). Проте, за словами Томаша Фіали, засновника та генерального директора компанії Dragon Capital, світ і наша країна зокрема відновлюються після коронакризи набагато швидше, ніж після попередніх економічних потрясінь. Щодо сектора нерухомості, то завдяки COVID-19 значно виріс попит на всі види житлової нерухомості, оскільки люди проводять більше часу вдома та прагнуть того, щоб поліпшити житлові умови. «Що стосується комерційної нерухомості, то найбільше ситуація змінилась на ринку офісів: вакантність у БЦ виросла, а орендні ставки впали на 20% і більше. Однак через те, що віддалена робота знижує ефективність бізнес-процесів, зі зростанням обсягів вакцинації співробітників поступово повертатимуть до офісів. У сегменті торговельної нерухомості під час обмежень також були «просідання», але покупці швидко повернулися в торгові центри, тому ритейлери практично не втратили в доходах. А ось на складські приміщення пандемія майже не вплинула», – розповів Томаш Фіала.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №9(217) вересень 2021.