19.02.2022

Готельні справи − Харків

Номерний фонд готелів Харкова станом на грудень 2021 року сягав близько 2700 номерів. ФОТО: ГОТЕЛЬ «ХАРКІВ»

Карантинні обмеження та можливе зіткнення віч-на-віч із форс-мажорними обставинами через географічне розташування мають негативний вплив на готельний ринок Харкова. Але оператори, попри стримані прогнози розвитку у 2022 році, продовжують займатися своєю справою за будь-яких умов, щоб повернутися до докризових показників роботи.

Текст: Яна Писарєва

З НАДІЄЮ НА КРАЩЕ

Загалом готельний ринок України поступово відновлюється від кризового впливу пандемії. Цьому, зокрема, сприяє зростання туристичного потоку до країни. Так, за даними Державного агентства розвитку туризму, у 2021 році Україну відвідало понад чотири мільйони іноземців, що перевищило аналогічний показник 2020 майже на 26%. Однак не всі регіони отримали однакові бонуси від надходження коштів закордонних гостей. Наприклад, до п’ятірки лідерів зі сплати туристичного збору не увійшло одне з найбільших міст України – Харків. Тому, незважаючи на помірний оптимізм, місцеві готельєри ще зазнають складнощів. «Харків – ринок із невеликими туристичними потоками. Готельний сектор у цьому найбільшому місті на Сході України значною мірою залежить від бізнес-туризму. Для розвитку цього напряму Харків має всі необхідні ресурси: локації для проведення конференцій, семінарів тощо. Але внаслідок пандемії та зниження ділової активності кількість проведених семінарів, конференцій знизилася у 3,5 раза. Крім цього, кардинально знижують інвестиційну привабливість міста війна та відсутність можливості прикордонного співробітництва», – пояснює ситуацію на готельному ринку Харкова Андрій Моченков, генеральний директор інвестиційно-консалтингової компанії «Проконсул», міжнародний сертифікований експерт з інвестицій у комерційну нерухомість (CCIM, USA). За його словами, навіть наявність у місті таких унікальних для України об'єктів, як Центральний парк культури та відпочинку імені М. Горького та Харківський зоопарк, який було відкрито після реконструкції у 2021 році, практично не впливають на готельний бізнес (зазвичай це одноденні автобусні тури).

Але завищені та нереалізовані очікування від туризму, які у 2010-2012 роках стимулювали бум будівництва готелів, коли номерний фонд міста було збільшено уп'ятеро, призвели, як вважає Андрій Моченков, до значного перевищення пропозиції над попитом. За даними компанії «Проконсул», номерний фонд готелів Харкова станом на грудень 2021 року сягав близько 2700 номерів. Попри високий обсяг пропозиції та стриманий попит, у місті з’являються нові об’єкти. Зокрема, у 2020 році було відкрито готель Kulikovskiy на 25 номерів, а у 2021 – «Каскад» на 32 номери. Але нова пропозиція практично не позначиться на ситуації на ринку, оскільки водночас у 2021 році було закрито та планується до знесення готель «Національ» на 100 номерів.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(221-222) січень-лютий 2022.