04.02.2021

Готельна нерухомість Києва: надскладний 2020 рік

Фото надане: DEOL Partners

У 2020 році основні показники роботи готельного ринку Києва просіли. Заповнюваність, наприклад, знизилась майже вдвічі. За оптимістичними прогнозами, наприкінці 2021 року цей сектор може набллизитись до показників 2019, а повне їх повернення можливе у 2022 році за умови поступового відновлення бізнес-середовища та відсутності жорстких локдаунів.

Текст: Тетяна Антонюк, Оксана Бабенко


2020 називають найскладнішим роком в історії туризму. За попередніми оцінками Всесвітньої туристичної організації (ВТО), кількість міжнародних мандрівників зменшилася торік на 70-75%. Це призвело до втрати близько $1,1 трильйона. «Через коронавірус світовий туризм повернувся до стану 1990 року», – зазначив Руслан Олексенко, засновник і керівний партнер компанії DEOL Partners, посилаючись на дані ВТО.

А в Україні у 2020 році, за словами Руслана Олексенка, сума надходжень від туристичної галузі зменшилася на 70-85% порівняно з попереднім роком. Державне агентство розвитку туризму України оцінює втрати цієї галузі у близько 60 мільярдів гривень чи понад $2 мільярди; з них левова частка припадає на готельний бізнес. Торік цей сегмент працював в умовах падіння туристичних потоків, періодичного посилення і послаблення карантинних обмежень, без суттєвої підтримки з боку уряду. Згідно з даними онлайн-опитування, проведеного Horwath HTL та Українською Асоціацією Готелів та Курортів (UHRA) із метою дослідження настроїв готельєрів України, 93% респондентів підтвердили загальний спад рівня виручки свого готелю, у третини із них таке скорочення перевищило 60%, а от у 7% опитаних річна виручка не змінилася чи навіть зросла (варто зазначити, що збільшення надходжень продемонстрували заміські комплекси). Торік галузь працювала завдяки внутрішньому туризму, водночас у певні періоди в кращому становищі були курортні напрямки, такі як Одеса, яка була особливо популярною в літній період, та Львів, який приваблював мандрівників у період новорічних свят. Яким був 2020 рік для київського готельного ринку та на що чекати у 2021 – ми наводимо в цій статті, висвічуючи сім основних трендів, подій, показників сектора.


#1: ЗАПОВНЮВАНІСТЬ

2020 рік починався доволі вдало. Згідно з інформацією EY в Україні у січні-лютому минулого року в столичних готелях високого цінового сегмента заповнюваність становила приблизно 38%, що на 6 в. п. вище, порівнюючи із січнем-лютим 2019 року.

Подальші карантинні обмеження, що вводилися із середини березня, їх періодичне послаблення чи посилення призвели, зокрема, до вимушеного тимчасового закриття чималої кількості готелів, а заповнюваність на ринку Києва за результатами 2020 року знизилася приблизно вдвічі. Зазначимо, що у 2019 році 5-зіркові об’єкти були завантажені на 45%, а 4- і 3-зіркові – на 55-65%. За даними консалтингової компанії Colliers International (Україна), торік готелі високого цінового сегмента були заповнені на 22%, а середнього – на 23-25%. Для порівняння: згідно з даними STR за результатами 2020 року заповнюваність готелів у європейському регіоні знизилась на понад 54% і становила майже 33%.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №1(209) січень 2021