11.11.2021

Гіганти даних

ФОТО: IS

Ринок дата-центрів у світі стрімко зростає та вже став окремою категорією сектора нерухомості. Новий імпульс йому дала пандемія коронавірусу та перехід компаній на віддалений режим роботи. Нині дата-центри – у фокусі інвесторів, які перебувають у пошуках альтернативних активів. Особливий розмах вони отримують на високорозвинутих ринках. Чи прийде цей тренд в Україну?

Текст: Тетяна Хом’як

Франкфурт – фінансова столиця Європи, один із провідних світових центрів передачі даних. Наприкінці вересня поточного року тут запрацював новий дата-центр компанії Equinix, яка є лідером на ринку обробки даних і найбільшим міжнародним провайдером, у портфелі якого – понад 230 центрів обробки даних на 65 ринках. Як і всі інші дата-центри Equinix у Німеччині, новий об’єкт працює винятково завдяки відновлюваній енергії. Його відрізняє зовнішній вигляд, а саме зелений фасад і дах. Завдяки цьому будівля вливається в міський пейзаж і позитивно впливає на місцевий мікроклімат. У цей проєкт площею 4800 м2 вкладено $103 мільйони.

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

В Україні поки немає прикладів реалізації подібних проєктів, а сам ринок досить невеликий. Попри це, точну загальну кількість дата-центрів назвати складно. Гравці ринку зазначають, що на ньому є 10 основних комерційних об’єктів, і 9 із них розміщені в Києві. Нині основними комерційними дата-центрами є BeMobile, DeNovo, Volia, G50, GigaCenter, «Парковий» та інші. У майбутньому структура ринку навряд чи зміниться, вважає Антон Хвастунов, директор з розвитку групи компаній GIGAGROUP. Основна причина пов’язана з наявними вільними потужностями. Так, як зазначив Антон Хвастунов, середнє заповнення дата-центрів (тобто стійок у машинному залі) нині становить близько 50-70%.

Дата-центри (ДЦ) або, іншими словами, центри обробки даних нині називають новим класом активів, які тісно пов’язані з перспективами економічного розвитку та пропонують нові способи отримання доходів, зазначають експерти компанії Colliers Ukraine. Однак ці активи також потребують спеціальної експертизи, мають регуляторні й інші складнощі та є досить капіталомісткими.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №10(218) жовтень 2021.

Передплата на журнал