07.10.2020

Facility management в Україні: що пропонує та чим живе ринок

ФОТО: «ІНВАЙТ»

Криза, спричинена пандемією коронавірусу, призвела до чергової хвилі оптимізації бюджетів на обслуговування нерухомості: це те, що відбувалося щоразу під час попередніх складних періодів. Як наслідок, ринок facility management просів, позитивний тренд попередніх років змінився на негативний у першому півріччі 2020.

Текст: Тетяна Антонюк, Оксана Бабенко 


ДИНАМІКА ТА СТРУКТУРА FACILITY-РИНКУ

За даними компанії Pro-Consulting, у 2018 році в Україні обсяг наданих facility management послуг виріс до майже 1,8 мільярда гривень. Мається на увазі інтегрований комплекс з обслуговування та експлуатації нерухомості. Цей показник не охоплює послуг, які належать до сфери facility, проте наданих окремо. «Звісно, обсяг кожної окремої послуги буде вищим. Ми ж оцінювали ті роботи, які надавалися в комплексі», – уточнює Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting. А, наприклад, самі лише охоронні послуги, за даними «Клінінг Про-CPG», сягають близько 8-9 мільярдів гривень на рік.

У 2019 році обсяг ринку facility management в Україні згідно з аналізом Pro-Consulting становив 1,97 мільярда гривень.

Зростання, яке спостерігалося в секторі загалом і в окремих напрямах зокрема, було пов’язано з ціновими чинниками: підвищенням вартості складників таких послуг, зокрема заробітних плат, збільшенням націнки компаній, які займаються обслуговуванням нерухомості. «Фактично вартість послуг із 2014 до 2016 року не змінювалась. А у 2017 почався її підйом, який тривав до 2018 року включно», – пояснює Сергій Козолуп, генеральний директор групи компаній «Клінінг Про-CPG».

Окрім того, зростанню facility-сектора сприяло розширення структури потенційних замовників. Як зазначив Сергій Козолуп, ємність ринку збільшилася завдяки онлайн-системі державних закупівель ProZorro, яка відкрила його гравцям додаткові можливості участі в тендерах на послуги, зокрема з охорони, технічного обслуговування та клінінгу. Так, наприклад, лише клінінгові послуги зросли за 2019 рік завдяки ProZorro приблизно на 900 мільйонів гривень.

Позитивна тенденція спостерігалась і на початку 2020 року. Однак через карантин за підсумками першого півріччя 2020 ринок інтегрованого facility management просів майже на 14%. «Це пов'язано з відсутністю потреби в низці послуг або в наданні їх із меншою регулярністю», – пояснює Олександр Соколов.

За даними Pro-Consulting, нині на ринку обслуговування нерухомості Києва працює приблизно 200 профільних facility management компаній, які надають максимально наближений до повного комплексу спектр послуг. Провідні гравці цього напряму стають усе більш схожими один на одного щодо застосування технологій, регламентів і цінової політики. Крім того, такі facility-послуги можуть надавати й керівні (property management) компанії, для яких, як каже Олександр Соколов, експлуатація є допоміжним джерелом прибутку.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №8(205) вересень 2020.