05.12.2023

Будівельна технологія 3D-друку − варіація майбутнього

ФОТО НАДАНЕ КОМПАНІЄЮ 7CI GROUP

Будівельна технологія 3D-друку доволі давно відома на світовій арені. За кордоном вже є низка прикладів її використання. Україна теж почала рухатися в цьому напрямі. Розповідаємо про перші такі проєкти та разом із компаніями 3D Technology UTU, 7CI Group, MAKHNO, Aranchii Architects та Archimatika. Аналізуємо переваги, недоліки, перспективи застосування цього методу будівництва.

Текст: Яна Писарєва

Практично всі українці розуміють, що переживаючи складні часи, необхідно думати про відновлення та майбутній розвиток. Серед довгого списку проблем, що потребують невідкладного вирішення і зараз, і вимагатимуть у майбутньому, чи не найважливішою є необхідність швидкої відбудови та зведення нових об’єктів замість зруйнованих. З цього погляду увага звертається на можливості будівельної технології 3D-друку. Адже вона дає змогу зводити об’єкти швидше, ніж класичними способами. 3D-друк – ще новинка для українського ринку. У 2023 році в нашій країні реалізовано два проєкти із застосуванням цієї технології: приватний будинок в Ірпені (Київська область) і школа у Львові.

ПЕРШІ КРОКИ

Деякі експерти вітчизняного ринку вже зараз пропонують починати звикати, що в будівництві з’явився новий термін – «друк будинків». Серед них – Дмитро Золотарьов, керівний партнер 3D Technology UTU. «Наша компанія першою в Україні надрукувала будівлю саме вітчизняним 3D-принтером першої генерації. Це сталося у 2021 році, коли ми з командою тестували можливості такого устаткування в невеличкому містечку на Сумщині. Тоді ми надрукували ним нежитлову споруду», – розповідає Дмитро Золотарьов. Але в той час, як він зізнається, якість друку була недостатньою, щоб застосовувати технологію для будівництва житлових приміщень.

Проте, за його словами, принтер другої генерації вже спроможний друкувати якісно й у великій кількості. Тому, маючи таку технологію, в поточному році виникла ідея надрукувати в Ірпені житловий будинок для сім’ї, яка втратила дім через російську агресію. Проєкт реалізувався в межах благодійної ініціативи UNITED TO HELP від благодійного фонду «Обійми нації», заснованого Інною Фурман, заступницею керівника інвестиційно-будівельної компанії «Фенікс Груп». «Ми побудували одноповерховий будинок на 130 м2 із красивими панорамними вікнами. Його стіни, зовнішні та внутрішні простінки надруковані принтером лише за 58 мотогодин. Проєкт передбачає три спальні, два санвузли, гардеробну, коридор і велику кухню-вітальню, – описує деталі проєкту Дмитро Золотарьов. – Навіть одна зі спалень є приміщенням подвійного призначення. Тобто це звичайна спальня, стіни якої всередині додатково укріплені бетоном – завдяки цьому вона слугуватиме для родини ще й безпековою кімнатою. Погодьтесь, у нинішніх реаліях життя така кімната є великою необхідністю».

Але нині необхідно швидко будувати не лише таку нерухомість. Треба думати й про відновлення та зведення нових приміщень для соціальних потреб. І в Україні вже є приклад використання будівельної технології 3D-друку для спорудження молодшої школи у Львові на вулиці Варшавській. Ініціатором проєкту виступив благодійний фонд «ТІМ4ЮА» (TEAM4UA), засновниками якого є Жан Крістоф Боні та Домінік Піоте. За словами Ольги Гавури, керівної партнерки компанії 7CI Group, що стала підрядником проєкту, будівництво навчального закладу було розпочато у травні поточного року. Загалом час друку одноповерхової школи на 100 учнів загальною площею 540 м2 становив 40 годин. При її будівництві було застосовано принтер данської компанії COBOD.

Ще один приклад використання 3D-друку має студія архітектури та дизайну MAKHNO. Її фахівці розробили зупинку-укриття, яку можна звести за допомогою цієї новітньої технології. «Це наш перший подібний проєкт. Оскільки технологія 3D-друку достатньо інноваційна, ми вирішили провести дослідження, як її можна впровадити в українські реалії. Ініціатори проєкту Інна Фурман і Дмитро Золотарьов запросили нас першими розробити цю зупинку-укриття. Та ми ще більше зацікавились, коли почули, що 3D-принтер і програмне забезпечення до нього створені в Україні», – зазначають у студії.

Продовження читайте в журналі Commercial Property №4(232-233) жовтень-листопад 2023.

Передплата на журнал